Chłód pomaga nowotworom

| Medycyna
Red_One

W Proceedings of the National Academy of Sciences ukazał się artykuł, w którym specjaliści z Roswell Park Cancer Institute sugerują, że niskie temperatury sprzyjają wzrostowi nowotworów. Zjawisko takie występuje przynajmniej w przypadku myszy.

Elizabeth Repasky i jej koledzy stwierdzili, że u myszy żyjących w temperaturze około 22 stopni Celsjusza guzy nowotworowe rosną szybciej i są bardziej agresywne niż u zwierząt przebywających w temperaturze około 30 stopni Celsjusza. Nie ma przy tym znaczenia, w jakiej temperaturze zwierzęta przebywały wcześniej. Nawet jeśli przeniesiono je w chłodniejsze miejsce już po pojawieniu się guzów, to obserwowano niekorzystny rozwój sytuacji.

Do obrony przed nowotworem organizm wykorzystuje limfocyty T. Guzy nowotworowe są przez nie rozpoznawane na podstawie produkowanych przez siebie białek. Guzy, broniąc się, wysyłają sygnały, które osłabiają odpowiedź immunologiczną. W  końcu jedna ze stron wygrywa.

Okazało się, że zarówno u myszy przebywających w chłodniejszych pomieszczeniach jak i u tych, które mieszkały w wyższych temperaturach, liczba limfocytów T była taka sama. Jednak tam, gdzie było cieplej, limfocyty T szybciej identyfikowały guzy i lepiej radziły sobie z ich zwalczaniem. Wydzielały też więcej zwalczających guzy substancji niż limfocyty myszy żyjących w chłodniejszych warunkach.

Myszy, podobnie jak ludzie, gdy czują chłód starają się zapewnić sobie ciepło. Gdy da się zwierzętom wybór i umożliwi im zamieszkanie w pomieszczeniu o temperaturze 22, 28, 30, 34 lub 38 stopni Celsjusza, zwierzęta wybiorą to z temperaturą o 30 stopniach. Myszy cierpiące na nowotwory przeprowadzają się do pomieszczenia, gdzie panuje temperatura 38 stopni Celsjusza. Warto tutaj zauważyć, że pacjenci nowotworowi często skarżą się, że czują zimno.

Niewykluczone, że rosnące guzy nowotworowe celowo wywołują u pacjenta uczucie chłodu, gdyż może to ułatwiać ich wzrost. Eksperci z Roswell Park Cancer Institute nie wiedzą, jak mechanizm ten działa. Jednak ich odkrycie może mieć istotne implikacje w przyszłości. Być może zwiększenie temperatury w pomieszczeniach, w których leczeni są pacjenci nowotworowi pozwoli na uzyskanie lepszych efektów. Prowadzono już testy na niewielkich grupach pacjentów cierpiących na raka piersi, naczyniakomięsaki i mięsaki. Wykazały one, że podniesienie temperatury organizmu na kilka godzin zwiększa efektywność radioterapii.

chłód ciepło temperatura nowotwór