Nieznane powiązania między temperaturą ciała i otyłością

| Zdrowie/uroda
Jessica Rabbit's Flickr, CC

Ograniczona zdolność podtrzymania temperatury ciała w chłodnym otoczeniu może się przyczyniać do rozwoju otyłości w dorosłości.

Zespół Rosy Señarís z Uniwersytetu w Santiago de Composteli odkrył, że w lekko chłodnym środowisku myszy pozbawione reagującego na zimno białka receptorowego TRPM8 spożywały więcej pokarmu w ciągu dnia (a więc wtedy, gdy myszy zazwyczaj śpią). Zjawisko to zaczynało się w młodym wieku i prowadziło do otyłości oraz wysokiego poziomu glukozy w dorosłości. Hiszpanie sądzą, że po części mogło się do tego przyczynić ograniczone zużycie tłuszczu.

Autorzy artykułu z Journal of Neuroscience stwierdzili, że w porównaniu do gryzoni z grupy kontrolnej, myszy poddane delecji TRPM8 traciły w lekkim chłodzie więcej ciepła, zwłaszcza w czasie postu, kiedy ich temperatura spadała poniżej 30°C.

Hiszpanie podkreślają, że udało im się odkryć nieznane dotąd powiązania między układami wykrywania temperatury, termoregulacją i spożyciem pokarmu. Wg nich, toruje to drogę nowym metodom zapobiegania i leczenia otyłości.

chłód temperatura ciała podtrzymywanie białko receptorowe TRPM8 termoregulacja Rosa Señarís