Wykrywanie choroby prionowej w ciągu tygodnia od zakażenia

| Medycyna
mararie, CC

Naukowcom z amerykańskiego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID) udało się odkryć chorobę prionową w ciągu tygodnia od zakażenia. Co więcej, patologiczną postać białka znaleziono w mózgu w niespodziewanym miejscu.

W komórkach ssaków powstaje niegroźne fizjologiczne białko PRPc (od ang. Cellular Prion-Related Protein – komórkowa forma białka związanego z prionami), lecz po zakażeniu prionami następuje jego zmiana w patologiczną postać PRPsc (od ang. Prion-Related Protein - Scrappie form - PRP związane z chorobą scrappie).

W ramach eksperymentu do mózgu myszy wstrzyknięto PRPsc. Po upływie 30 min Amerykanie zaczęli obserwować, czy wprowadzony materiał generował w miejscu zastrzyku nowe PRPsc. Badając tkankę mózgu, po 3 dniach od zaszczepienia naukowcy odkryli nowe PRPsc na zewnątrz kapilar i innych naczyń krwionośnych. Gdy zastosowano metodę RT-QuIC (ang. real-time quaking-induced conversion), która polega na obserwowanym w czasie rzeczywistym przekształcaniu rekombinowanego białka PrP (rPrP) w agregaty PRPsc, nowo powstałe białka prionowe wykrywano po 7 dniach. Warto dodać, że podczas wcześniejszych badań PRPsc wykrywano dopiero po ok. 6 tygodniach.

Specjaliści wierzą, że choroby prionowe będzie można wyleczyć, jeśli terapia zostanie wdrożona odpowiednio wcześnie. Wg nich, chorobie zapobiegną leki obierające na cel okolice ścian naczyń krwionośnych mózgu.

choroba prionowa wykrywanie patologiczna forma białka PRP związane z chorobą scrappie PRPsc