Przejście in vitro zwiększa podatność na GERD

| Medycyna
RWJMS IVF Laboratory, public domain

Kobiety, które urodziły dziecko poczęte metodą in vitro, częściej cierpią na chorobę refluksową przełyku (ang. gastroesophageal reflux disease, GERD).

Tureccy naukowcy porównywali częstość GERD u kobiet, które przynajmniej rok wcześniej urodziły swoje pierwsze dziecko/dzieci. Okazało się, że w porównaniu do pań, które poczęły naturalnie, u kobiet po in vitro chorobę refluksową przełyku diagnozowano aż 3-krotnie częściej. Nie odnotowano różnic w częstości GERD między kobietami, które przeszły procedurę in vitro i urodziły jedno albo dwoje dzieci.

Zespół ze Szkoły Medycznej Ege Üniversitesi przyglądał się ryzyku GERD u 156 pierworódek, które po poddaniu się zapłodnieniu in vitro co najmniej rok wcześniej urodziły bliźnięta (54) lub jedno dziecko (102). Podczas wywiadu zbierano dane nt. przebiegu ciąży. Panie wypełniały też kwestionariusz dot. refluksu. GERD diagnozowano, jeśli zgaga i/lub cofanie się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku występowały co najmniej raz w tygodniu. Uzyskane informacje porównywano z kobietami w podobnym wieku, które poczęły naturalnie i w czasie innego studium wypełniały ten sam kwestionariusz.

Okazało się, że momencie badania GERD występowała u 13,5% kobiet po in vitro i 4,5% grupy kontrolnej. W grupie in vitro częstość choroby refluksowej przełyku była nieco wyższa u pań, które urodziły bliźnięta (14,8% vs. 12,7%). Różnica nie była jednak istotna statystycznie.

Nie wiadomo, czemu przejście in vitro miałoby zwiększać podatność na GERD, ale autorzy publikacji z United European Gastroenterology Journal rozważają kilka możliwości, w tym rozluźnianie dolnego zwieracza przełyku przez przyjmowane wtedy leki (wysokie dawki progesteronu i estrogenu), kwestie psychologiczne związane z zaburzeniami płodności (stres, depresję czy lęk), a także długie leżenie po zapłodnieniu in vitro w ramach zapobiegania poronieniu.

Komentatorzy tureckich doniesień uznają wyniki za ciekawe, zwracają jednak uwagę na konieczność przeprowadzenia długoterminowych badań prospektywnych.

choroba refluksowa przełyku GERD in vitro zapłodnienie częstość występowania