Wyższe ciśnienie? Będzie chłopiec!

| Ciekawostki
gabi_menashe, CC

Ciśnienie kobiety przed ciążą wpływa na prawdopodobieństwo urodzenia dziecka konkretnej płci.

Naukowcy zebrali grupę młodych kobiet, które w najbliższej przyszłości planowały ciążę. Ochotniczki badano. Gdy zachodziły w ciążę, ich wskaźniki zdrowotne analizowano aż do porodu.

Studium rozpoczęło się w lutym 2009 r. Kierował nim dr Ravi Retnakaran, endokrynolog ze szpitala Mount Sinai i Lunendfeld-Tanenbaum Research Institute. W Liuyang w Chinach akademicy zwerbowali grupę 3375 kobiet. U 1692 zmierzono ciśnienie krwi, poziom cholesterolu, trójglicerydów i glukozy. Po wykluczeniu 281 kobiet, które już na początku studium były najprawdopodobniej w ciąży (naukowcy wyliczali długość ciąży przy porodzie), ostatecznie uzyskano próbę złożoną z 1411 osób; wstępne badanie prowadzono średnio 26,3 tygodnia przed ciążą.

Urodziło się 739 chłopców i 672 dziewczynki. Po wzięciu poprawki na wiek, wykształcenie, palenie, wskaźnik masy ciała, obwód w talii, stężenia cholesteroli HDL i LDL, a także trójglicerydów i glukozy okazało się, że u kobiet, które urodziły syna, średnie skurczowe ciśnienie było przed ciążą wyższe niż u pań mających córki (106 vs 103,3 mmHg).

Wg Retnakarana, spostrzeżenie to ma znaczenie zarówno dla planowania rodziny, jak i dla zrozumienia podstawowych mechanizmów leżących u podłoża stosunku płci u ludzi.

ciąża ciśnienie skurczowe Ravi Retnakaran