Ryzyko cukrzycy ciążowej rośnie przy poczęciu zimą

| Zdrowie/uroda
mahalie (mahalie stackpole), CC

Poczęcie zimą zwiększa ryzyko cukrzycy ciężarnej.

Międzynarodowy zespół analizował ponad 60 tys. urodzeń w Australii Południowej. Naukowcy zauważyli, że między 2007 a 2011 rokiem odsetek ciąż powikłanych cukrzycą wzrósł z 4,9% w 2007 do 7,2% w 2011 r. Kobiety, które poczęły zimą, częściej zapadały na cukrzycę ciężarnych (pojawiała się ona w 6,6% ciąż). Powikłanie to pojawiało się zaś rzadziej u pań, które zachodziły w ciążę latem (odsetek wynosił w ich przypadku jedynie 5,4%).

Mechanizmy, które powodują cukrzycę ciężarnych, nadal nie są w pełni poznane. Wcześniejsze badania sugerowały, że czynnikami ryzyka są zmienne meteorologiczne, [niska] aktywność fizyczna, [uboga] dieta i witamina D, a [łatwo zauważyć, że] zima wpływa na nie wszystkie - opowiada dr Petra Verburg z Uniwersytecie Adelajdy. Wyniki powinny zostać potwierdzone na innych populacjach. Trzeba się też przyjrzeć innym czynnikom, które zmieniają się z porami roku.

Prof. Claire Roberts z tej samej uczelni dodaje, że czynnikiem ryzyka cukrzycy ciężarnej jest również podwyższony wskaźnik masy ciała (BMI).

cukrzyca ciężarnych pora roku ryzyko zima Petra Verburg