Pierwsze zawody w jedzeniu kawioru na czas

| Ciekawostki
star5112, CC

W jednej z moskiewskich restauracji (The Apartment) odbyły się pierwsze na świecie zawody w jedzeniu czarnego kawioru na czas. Ponieważ to towar luksusowy, 12 wylosowanych uczestników siedziało przy pięknie nakrytej ławie, a wielu założyło nawet garnitur. Do konkursu trafili głównie mężczyźni, ale na filmie dostrzec można także jedną panią (oczywiście, w stroju wieczorowym).

Zwycięzca Aleksander Walow zjadł 500 g kawioru w 86 sekund. Nagrodzono go 10 tys. rubli oraz kilkoma słoiczkami kawioru. Organizatorem wydarzenia był Aleksander Nowikow. Po zakończeniu zmagań goście mogli skosztować specjału. Zawody kosztowały ponoć 2 mln rubli (70 tys. dolarów).

Zawody mają zapewne promować eksport rosyjskiego delikatesu. W 2002 r. wprowadzono zakaz przemysłowych połowów jesiotrów z Morza Kaspijskiego, dlatego zaczęły się rozwijać specjalne hodowle. W zeszłym roku produkcja osiągnęła taki poziom, że można było zacząć myśleć o dzieleniu się kawiorem z innymi nacjami. Na początek wspominano o 150-kg transzy, ale że okres dojrzewania jesiotra to 5-7 lat, później dostawy miały się zwiększyć.

 

czarny kawior zawody Moskwa