Czekolada zapobiega migotaniu przedsionków?

| Zdrowie/uroda
f10n4, CC

Regularne jedzenie czekolady może obniżać ryzyko rozwoju migotania przedsionków. Korelacja wydaje się najsilniejsza w przypadku 1 porcji (30 g) czekolady na tydzień dla kobiet i 2-6 (60-180 g) dla mężczyzn i oznacza ryzyko niższe o, odpowiednio, 21 i 23%.

Migotanie przedsionków to najczęstsza postać arytmii, która dotyka ponad 33 mln ludzi na świecie (8,8 mln w samej Unii Europejskiej). Nie wiadomo, co dokładnie je powoduje, nie ma też na nie lekarstwa. W takiej sytuacji trudno też więc wskazać środki zapobiegawcze.

Biorąc pod uwagę, że regularne spożywanie czekolady, zwłaszcza gorzkiej, powiązano z poprawą różnych wskaźników zdrowia serca, naukowcy z zespołu Elizabeth Mostofsky postanowili sprawdzić, czy istnieją także korelacje z rzadszym występowaniem migotania przedsionków.

Akademicy analizowali przypadki 55.502 osób (26.400 mężczyzn i 29.100 kobiet) z Danish Diet, Cancer and Health Study. Uczestnicy tego badania wskazywali, ile zazwyczaj jedzą tygodniowo czekolady. Za porcję uznawano 30 g. Choć 50-64-latków nie pytano o rodzaj spożywanej czekolady, Duńczycy jadają zazwyczaj czekoladę mleczną (zawierającą minimalnie 30% masy kakaowej).

Dane nt. czynników ryzyka chorób serca, diety czy trybu życia uzyskano podczas kwalifikacji do studium. Stan zdrowia ochotników monitorowano, śledząc narodowe rejestry hospitalizacji i zgonów.

Analiza wykazała, że osoby jedzące więcej czekolady przeważnie spożywały więcej kalorii dziennie (większa ich część pochodziła zresztą właśnie z czekolady) i były lepiej wykształcone niż ludzie, którzy umiejscowili się bliżej "mniej czekoladowego" końca skali.

W okresie monitoringu, który trwał średnio 13,5 roku, zdiagnozowano 3.346 nowych przypadków migotania przedsionków. Po wzięciu poprawki na różne czynniki związane z chorobami serca, ustalono, że w porównaniu do grupy spożywającej poniżej 1 porcji w miesiącu, w grupie z 1-3 porcjami miesięcznie wskaźnik nowych przypadków migotania był aż o 10% niższy. Różnice występowały też przy innych poziomach spożycia: dla 1 porcji tygodniowo ryzyko okazało się o 17% niższe, dla 2-6 porcji tygodniowo 20% mniejsze, a dla 1 lub więcej porcji dziennie 14% niższe.

Choć czekolada występuje najczęściej w produktach z dużą zawartością cukru, a ten jest generalnie niedobry dla zdrowia i mimo faktu, że większość czekolady spożywanej w naszej próbie zawierała prawdopodobnie stosunkowo małe stężenia potencjalnie ochronnych składników [mleko obniża ich zawartość], związek i tak był istotny statystycznie.

Recenzenci raportu opublikowanego na łamach British Medical Journal (BMJ) dodają, że jest coś, co mogło wpłynąć na wyniki  obserwacyjnego studium: miłośnicy czekolady ze studium byli bowiem przeważnie lepiej sytuowani i wykształceni, a to czynniki związane z lepszym zdrowiem ogólnym. Oprócz tego badacze nie wzięli pod uwagę innych czynników ryzyka migotania przedsionków, w tym chorób nerek czy bezdechu sennego. Nie wolno też zapominać, że zawartość masy kakaowej w czekoladzie jest różna w różnych częściach świata, ustalenia ekipy mogą się więc nie odnosić do krajów z niższymi jej ilościami.

czekolada migotanie przedsionków zaburzenie rytmu serca arytmia Elizabeth Mostofsky