Naczyniowa modyfikacja

| Psychologia
Charles Haynes, CC

Gorąca czekolada podana w pomarańczowych lub kremowych filiżankach smakuje lepiej, niż gdy serwuje się ją w czerwonej czy białej zastawie.

Kolor pojemnika, w którym podaje się jedzenie czy napoje, wzmacnia pewne cechy, np. smak i zapach - podkreśla Betina Piqueras-Fiszman z Politechniki w Walencji. Hiszpanka prowadziła eksperymenty z Charlesem Spence'em z Uniwersytetu w Oksfordzie. Naukowcy poprosili 57 ochotników o ocenę czekolady serwowanej w 4 rodzajach plastikowych kubków. Miały one tę samą wielkość i kształt, ale różniły się kolorem: były białe, ciemnokremowe, czerwone lub pomarańczowe z białym wnętrzem.

Ustalono, że czekolada z pomarańczowych i kremowych kubków smakowała lepiej (okazywała się bardziej czekoladowa i wzbudzała silniejszą akceptację), lecz za pomocą barwy naczynia nie dało się już tak łatwo manipulować percepcją słodyczy i zapachu. Badani wspominali jedynie, że napój z kremowego pojemnika wydawał się nieco słodszy i bardziej aromatyczny.

Fakt, że pomarańczowy i kremowy oddziałują na odbiór właściwości organoleptycznych czekolady, nie oznacza, że tak samo będzie w przypadku innych produktów. Wszystko zależy od ich przeznaczenia czy podstawowych właściwości. W ramach wcześniejszych badań wykazano m.in., że żółte puszki sprawiają, iż płynna zawartość jest odbierana jako mocniej cytrynowa, podczas gdy napoje z pojemników w chłodniejszych barwach, np. niebieskich, wydają się skuteczniej gasić pragnienie. Róż kojarzy się za to z większą zawartością cukru. Co ciekawe, mus truskawkowy okaże się bardziej intensywny i słodszy, gdy poda się go na białym, a nie czarnym talerzu.

czekolada napój odbiór percepcja opakowanie kolor smak zapach Betina Piqueras-Fiszman Charles Spence