Szacując ryzyko czerniaka, najlepiej zliczać znamiona z prawego ramienia

| Medycyna
cancer.gov, National Cancer Institute

Wg naukowców z King's College London, zliczanie znamion na ramionach, a zwłaszcza na prawym, to najlepsze przybliżenie liczby znamion na całym ciele. Warto przypomnieć, że liczba znamion jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka czerniaka.

W najnowszym studium uczeni wykorzystali dane 3594 białych bliźniaczek; zebrano je między styczniem 1995 a grudniem 2003 r. w ramach TwinsUK. Zdrowe skądinąd bliźniaczki przeszły badanie skóry. Określano jej typ, odnotowywano też kolor oczu i włosów. Oprócz tego przeszkolone pielęgniarki zliczały piegi i znamiona z 17 miejsc na ciele. Później zabieg powtórzono na obupłciowej próbie z badania kliniczno-kontrolnego dot. czerniaka. W ten sposób stwierdzono, że liczba znamion na prawym ramieniu stanowi najlepszy prognostyk liczby znamion na całym ciele.

U pań z ponad 7 znamionami na prawym ramieniu prawdopodobieństwo występowania ponad 50 znamion na całym ciele było 9-krotnie wyższe. Jedenaście znamion na prawym ramieniu przekładało się zaś na ponad 100 znamion na całym ciele. Oznacza to wyższe ryzyko czerniaka.

Autorzy publikacji z British Journal of Dermatology zauważyli, że obszar tuż nad prawym łokciem był szczególnie dobrym prognostykiem ogólnej liczby znamion. Silnie skorelowane z ogólną liczbą znamion okazały się również nogi, a u mężczyzn plecy.

Wyniki mogą mieć duże znaczenie dla podstawowej opieki zdrowotnej, pozwalając lekarzom pierwszego kontaktu dokładniej oszacować ogólną liczbę znamion w bardzo krótkim czasie, w dodatku na łatwo dostępnej części ciała. To oznacza, że uda się zidentyfikować i poddać obserwacji więcej osób zagrożonych czerniakiem - podsumowuje epidemiolog Simone Ribero.

czerniak złośliwy znamiona ramię przybliżenie prognostyk zliczanie Simone Ribero