Nalot na tartaki zagrażające monarchom

| Nauki przyrodnicze
dave and rose (David Slater), CC

Specjalna jednostka meksykańskiej policji wkroczyła 12 września do 7 tartaków w pobliżu górskiego rezerwatu danaida wędrownego (Danaus plexippus) w stanie Michoacán. Stróże prawa walczą w ten sposób z nielegalnym wyrębem, zagrażającym zimowej migracji monarcha.

W akcji wzięło udział 220 policjantów i 40 inspektorów leśnych. Wspierał ich helikopter.

Władze zamknęły 4 tartaki w mieście Ocampo: 3 na stałe, a 1 na czas kontroli. Kolejne 3 z Aporo zamknięto czasowo z powodu braku odpowiedniej dokumentacji. Nikogo nie aresztowano. Operatorzy nielegalnych tartaków uciekli przed przybyciem policji.

Jak poinformował prokurator Ignacio Millan Tovar, podczas nalotu skonfiskowano 6,54 m3 drewna. Dodał, że zamknięcie na stałe 3 tartaków zapobiegnie nielegalnemu wyrębowi 3300 m3 drewna rocznie. To odpowiednik 330 ciężarówek [...]. Osoby stojące za nielegalnym karczowaniem pochodzą z Michoacán.

Między sezonami migracji monarchów 2014-15 i 2015-16 nielegalny wyrąb spadł co prawda o 40%, jednak marcowe burze zabiły 7% motyli. Okres chłodów nastał, gdy władze poinformowały o odbudowie populacji w sezonie 2015-16 (motyle pokrywały 4,01 ha lasu, co stanowiło aż 3-krotność statystyk z poprzedniego sezonu). Wpływ złej pogody na danaidy będzie można ocenić, kiedy owady zaczną przylatywać pod koniec października-na początku listopada.

danaid wędrowny monarch nalot policja tartat nielegalny wyrąb Meksyk Michoacán