Rekordowo szybki transfer danych

| Technologia
miss_blakcbutterfly, CC

Naukowcy z Optical Networks Group z University College London pobili rekord w prędkości transferu danych cyfrowych. Pobrali oni dane z prędkością 1,125 Tb/s. To niemal 50 000 razy szybciej niż przeciętna prędkość łączy szerokopasmowych w Wielkiej Brytanii, która wynosi 24 Mb/s. Moglibyśmy pobrać wszystkie sezony Gry o Tron w jakości HD w ciągu jednej sekundy - mówi doktor Robert Maher, główny autor badań.

Naukowcy wykorzystali techniki z teorii informacji i przetwarzania sygnałów cyfrowych do zbudowania własnego systemu komunikacji optycznej z wieloma kanałami transmisyjnymi i pojedynczym odbiornikiem.

Uczeni określili najlepsze metody kodowania informacji w sygnale optycznym biorąc pod uwagę ograniczenia nadajnika i odbiornika. Zastosowali też techniki kodowania, które są już używane w internecie, ale jeszcze się nie rozpowszechniły. Zbudowana przez nich sieć składała się z 15 kanałów o różnej długości fali, które modulowano za pomocą formatu 256QAM. Sygnały były łączone i wysyłane do optycznego odbiornika. Łącząc kanały uczeni stworzyli "superkanał". Technika, której użyli, nie jest jeszcze komercyjnie wykorzystywana, jednak uznawana jest za technikę przyszłości wydajnych systemów komunikacyjnych.

W najbliższym czasie naukowcy chcą przetestować opracowane przez siebie techniki przesyłając dane na odległość tysięcy kilometrów.

dane Gra o Tron nadajnik rekord