Pierwsza szczepionka na dengę

| Medycyna
www.cdc.gov

Denga to bolesna, podobna do grypy choroba, którą zaraża się 400 milionów ludzi rocznie. Jej ostre postaci stanowią śmiertelne zagrożenie, szczególnie dla dzieci. W mijającym miesiącu w trzech krajach zatwierdzono do użytku pierwszą szczepionkę przeciwko tej przenoszonej przez komary chorobie.

Dengvaxia autorstwa francuskiej firmy Sanofi została dopuszczona do użytku w Meksyku, Brazylii i na Filipinach. Na razie nie ustalono jej ceny oraz sposobu przeprowadzania szczepień.

Dengvaxia ma za zadanie pobudzić układ odpornościowy poprzez wytworzenie przeciwciał dla wszystkich czterech odmian dengi. Szczepionka składa się z osłabionego żywego wirusa żółtej gorączki zawierającego geny kodujące proteiny dengi.

Denga staje się coraz większym problemem dla ludzkości. Ludzie coraz częściej podróżują do krajów, gdzie występuje ona endemicznie, z drugiej zaś strony wskutek globalnego ocieplenia zwiększa się zasięg Aedes aegypti, komara, który przenosi tę chorobę. Ostatnio doszło do zachorowań w Japonii, gdzie denga nie występowała od 70 lat. Epidemia dengi wybuchła też na Hawajach, a w Puerto Rico jest to choroba endemiczna. Rośnie liczba zachorowań w Brazylii i krajach sąsiadujących.

Dangvaxia z pewnością pomoże, chociaż nie jest idealnym środkiem zaradczym. Podczas testów klinicznych szczepionka redukowała ryzyko zachorowania o około 60%. Szczepionka wydaje się najmniej skuteczna u dzieci, szczególnie poniżej 6. roku życia, a to one najbardziej potrzebują środka zaradczego. Istnieją też wątpliwości co do jej skuteczności u osób starszych, szczególnie tych, które w późniejszym życiu zapadły na ostrzejszą formę choroby. Dlatego też środek został zatwierdzony wyłącznie do użytku na ludziach w wieku 9-45 lat żyjących na obszarach, gdzie denga występuje endemicznie.

Denga to nie jedyna choroba, która coraz bardziej się rozpowszechnia. W krajach tropikalnych występują inne choroby przenoszone przez komary, jak chikungunya oraz zika. Ta druga niesie ze sobą objawy podobne do dengi, ale powiązaną ją z rodzeniem się dzieci o małych głowach (mikrcefalia) oraz paraliżem. Specjaliści informują o nagłym niewytłumaczalnym wzroście zachorowań na zikę w północno-wschodniej Brazylii.

Denga występuje też w USA. Jest endemiczna w Puerto Rico, przypadki zachorowań pojawiają się na Florydzie i Hawajach. Na razie nie wiadomo, czy i jak szczepionka mogła by być używana w Stanach Zjednoczonych. FDA nie może się wypowiadać na temat leku, dopóki nie otrzyma od producenta wniosku o jego dopuszczenie na rynek.

denga szczepionka Dengvaxia