To nie(koniecznie) przez dentystę
Dbasz o swoje zęby, a mimo to wypadają z nich wypełnienia? Winnym wcale nie musi być twój dentysta - wiele zależy także od twojego organizmu. Jak wynika z najnowszych badań, trwałość połączenia pomiędzy zębem i wypełnieniem zależy w dużym stopniu od enzymów z grupy metaloproteinaz.
Odkrycia dokonali naukowcy z uniwersytetu w fińskim mieście Oulu, kierowani przez prof. Leo Tjäderhanego. Podczas swoich badań próbowali ustalić, dlaczego połączenia pomiędzy powierzchnią zębów i wypełnieniami dentystycznymi wytrzymują u niektórych pacjentów wiele lat, zaś u innych już po roku tracą 50% swojej wytrzymałości.
Jak wykazały badania, cząsteczkami odpowiedzialnymi za niekorzystny proces są metaloproteinazy - grupa enzymów odpowiedzialnych za trawienie kolagenu oraz innych białek należących do przestrzeni międzykomórkowej. Ponieważ proteiny te wchodzą także w skład zębiny, czyli tkanki wchodzącej w bezpośredni kontakt z wypełnieniem, aktywność metaloproteinaz ma ogromny wpływ na to, jak długo będziemy się cieszyli zdrowym uśmiechem.
Czy nadmierna produkcja metaloproteinaz skazuje nas na uzależnienie od częstych wizyt u stomatologa? Niekoniecznie. Zespół prof. Tjäderhanego wykazał, że stosowanie leków blokujących aktywność tej grupy białek skutecznie zwiększa żywotność połączenia pomiędzy plombą i powierzchnią zęba.
Na szczęście dla pacjentów jeden z leków posiadających odpowiednie właściwości, chlorheksydyna (stosowana zwykle jako środek antyseptyczny), od dawna jest powszechnie stosowany w gabinetach dentystycznych. Można więc liczyć, że już niedługo będzie on dodawany do mieszanek, z których wykonuje się standardowe wypełnienia stomatologiczne.
Komentarze (6)
waldi888231200, 23 lutego 2009, 08:03
Wylatują plomby = rozpadasz się cały = nie lekceważ tego
mikroos, 23 lutego 2009, 10:09
Nareszcie widzę jakiś konkretny, możliwy i logiczny powód, dla którego regularnie wypadają mi wypełnienia. btw. ciekawe, czy intensywna przebudowa zębiny może powodować także pękanie samych zębów.
mnichv10, 23 lutego 2009, 19:58
W sumie metodologia tego badania nie jest opisana, ale czy nie jest możliwa dokładnie odwrotna sytuacja- nie wypadają ci plomby- za mało metaloproteinaz?
mikroos, 23 lutego 2009, 20:05
To chyba jest akurat logiczne
mnichv10, 23 lutego 2009, 23:35
No logiczne, ale nigdzie w artykule nie jest wspomniane o takiej interpretacji (a chodzi mi o niedobór- powiedzmy- optymalny poziom metaloproteinaz powoduje wypadanie, a jego niedobór- nie).
xeros, 15 lipca 2010, 10:43
W artykule jest mowa o gorszej trwałości połączenia między zębem a wypełnieniem po roku.
Czy plomby, które nie trzymają się dłużej niż miesiąc też zaliczyć do tego przypadku?
Moja teraz prawie już 6-letnia córka ma problem - dziś już chyba z dziesiąty raz wypadły jej plomby z tych samych zębów (mlecznych). Plomby zwykle wypadają w ciągu kilku dni po założeniu, a dotyczy to wszystkich zębów - żadne plomby się nie utrzymują. Dentystka próbuje różnych mieszanek - jedne trzymają dłużej (do miesiąca) inne krócej (nawet 1-2 dni), dotychczas nie miała takiego przypadku, a zna się na swojej pracy i ma bardzo dobrą opinię wśród innych pacjentów. Córka nie gryzie twardego jedzenia (nawet skórek od chleba), słodycze jej ograniczamy, myje zęby codziennie, zęby się nie kruszą - plomby po prostu wypadają w całości tak jakby w ogóle się nie trzymały i wypadają zwykle przy myciu zębów, a nie jedzeniu.