Dinozaury to ofiary kolizji międzyplanetarnej
Po przeprowadzeniu symulacji komputerowych grupa amerykańskich i czeskich naukowców doszła do wniosku, że do wyginięcia dinozaurów doprowadziła pozaziemska kolizja asteroid sprzed 160 mln lat. Powstały w wyniku zderzenia kosmiczny gruz krążył po Układzie Słonecznym, a jeden z odłamków uderzył ostatecznie w Ziemię. Inne trafiły w Księżyc, Wenus i Marsa, tworząc w ten sposób jedne z największych ich kraterów (Nature).
Wierzymy, że istnieje bezpośredni związek między tym wybuchem, powstałym w wyniku tego wydarzenia deszczem [mniejszych] asteroid a potężnym uderzeniem, które miało miejsce 65 mln lat temu i doprowadziło, jak sądzimy, do wyginięcia dinozaurów – wyjaśniają dr Bill Bottke z Southwest Research Institute w Boulder i jego czescy współpracownicy David Vokrouhlicky i David Nesforny.
Autorzy bardzo wielu badań dywagowali, co się stało w ciągu ostatnich 100-200 mln lat, że doprowadziło to do znacznego wzrostu uderzeń asteroid w Ziemię (odnotowano mniej więcej 2-krotne przekroczenie długoterminowej normy).
Dr Bottke i zespół podjęli się próby wykazania, że spiętrzenie to było skutkiem rozbicia 170-kilometrowej skały w pierścieniu zlokalizowanym między Marsem a Jowiszem. Stało się to ok. 160 mln lat temu. Olbrzym roztrzaskał się po kolizji z trzykrotnie od siebie mniejszym (60-km) obiektem. Powstał wtedy rój planetoid (można go oglądać do dzisiaj), znany jako rodzina Baptistina.
Symulacja komputerowa wykazała, że pierwotnie rój był większy. Część odłamków rozproszyła się po Układzie Słonecznym. Sto osiem milionów lat temu jeden z największych doprowadził do uformowania na Księżycu krateru Tycho. Dodajmy, że jego średnica to 85 kilometrów.
Jeszcze bardziej prawdopodobne, że większy od rzeźbiącego powierzchnię Księżyca kawałek skały, była to asteroida o średnicy ok. 10 km, uderzył w Ziemię, tworząc krater Chicxulub. Dzisiaj jest on fragmentem półwyspu Jukatan. To wskutek tego wydarzenia po dinozaurach zostało tylko wspomnienie.
Asteroida 298 Baptistina rozbiła się w pobliżu czegoś, co można by opisać jako dynamiczną superautostradę, drogę, za pośrednictwem której wiele obiektów ucieka z pierścienia – wyjaśnia dr Bottke. Zderzenie dużych fragmentów skał z planetami Układu Słonecznego było więc właściwie nieuniknione.
Analiza chemiczna materiału z krateru Chicxulub także pozwoliła na powiązanie go ze skałami budującymi obiekty z roju Baptistina.
W komentarzu zamieszczonym na łamach Nature Philippe Claeys i Steve Goderis z Vrije Universieit w Brukseli stwierdzają, że hipoteza przypisująca wyginięcie olbrzymich gadów uderzeniu komety przybyłej z rubieży Układu Słonecznego jest mało prawdopodobna, natomiast związki rodziny Baptistina z tą katastrofą wydają się dużo realniejsze.
Komentarze (10)
zyghom, 6 września 2007, 21:11
170-metrowej skały ... z o połowę od siebie mniejszym (70-km) obiektem.
to w koncu kilometry czy metry mialy te obiekty ?
Mariusz Błoński, 7 września 2007, 00:01
Kilometry
Nasza pomyłka
Dziękujemy
Mariusz
waldi888231200, 8 września 2007, 08:38
Bzdura , wokół planet istnieje krytyczna odległość (patrz przerwy w pierścieniach saturna ) gdzie wszystko co więsze rozpada się na pył , jest grawitacyjnie mielone .
Jedna z hipotez mówi że ksieżyc powstał przez udeżenie ziemi ok 5st od bieguna (tam brak mielącego pola) prostopadle, przebiciu płaszcza ziemi i wybiciu na orbitę czesci skorupy i z stąd ksieżyc , reszta jako odłamki to pas krupiera , średnica ziemi zmalała do tego stopnia że obroty wzrosły z 13 rocznie do 365 (efekt łyżwiarza przy piruecie). Woda kilkokrotnie obmyła ziemię i to pod mułem utworzyło warstwy węgla , soli, i pochowało poprzednie cywilizacje po których zostały tylko piramidy .
Dinozaury były zwierzętami hodowlanymi tak jak krowy dzisiaj.
Pytaniem jest czy to był wypadek losowy czy też inna cywilizacja w ramach podboju to zrobiła - w pierwszym przypadku jesteśmy rozbitkami którzy po katastrofie próbują jakoś żyć i odbudowywać , a w drugim przypadku należy założyć że jesteśmy tutaj niewolnikami .
W obydwu przypadkach wyjście z sytuacji jest tylko jedno trzymać się kupy , szanować na wzajem, wielbić MIŁOŚĆ i POKÓJ 8)
dirtymesucker, 13 września 2007, 18:19
kometa kometą ale jeśli chodzi o masowe wymierania mieszkańców naszej planety to inne katastrofy były dużo poważniejsze. np zagłada do której doszło pod koniec permu 250 mln lat temu zniszczyła zupełnie 96% wszystkich gatunków zwierząt i roślin. poza tym paleontolodzy David Raup i John Sepkoski wykazali, że jeśli sporządzi sie wykres wyłania sie pewna regularność: masowa zagłada zdarza sie co 26 mln lat. jest to widoczne na przestrzeni ponad 10 cykli. teoria, która może wyjaśnić okresowe wymierania w takiej olbrzymiej skali czasowej odwołuje sie do ruchu Układu Słonecznego wokół centrum drogi mlecznej. nasz system planetarny podczas podróży dookoła galaktyki opada i wznosi sie ponad płaszczyzne galaktyczną podobnie jak konie na karuzeli do góry i na dół. gdy Układ Słoneczny przechodzi okresowo przez te plaszczezne może napotykać olbrzymie ilości pyłu, który zakłóca równowagę w obłoku Oriona wyzwalając grad komet. potwierdza to fakt, iż warstwy geologiczne odpowiadające końcom każdego cyklu wymierania, zawierają duże ilości irydu, który wystepuje w meteorach. obecnie jesteśmy w połowie cyklu wymierania czyli zostało nam jeszcze ponad 10 milionów lat ;D
waldi888231200, 2 listopada 2007, 01:55
Precesja to niecałe 26 000 lat, i chyba o takim okresie trzeba myśleć . A wtedy to nie 10 mln lat tylko parę zostało. Metody datowania sa oparte o załozenie że okres połowicznego rozpadu jest stały - tyle że tak nie jest bo czas obserwacji (100 lat) jest zbyt krótki, Poza tym rozpady mozna wywoływać sztucznie, więc dotarcie chmury neutronów z kosmosu może wszystko zmienić w parę dni. 8)
MrVocabulary (WhizzKid), 9 grudnia 2014, 20:14
Mój problem z amerykańskimi naukowcami jest taki, że oni nie czytają innych amerykańskich naukowców. Oglądałem program, w którym z wyliczeń wynikło, że takich holocaustów było 6 – z czego tylko 2 większe – oraz wykonali model planety z rokładem termincznym, przewidując niecki, gdzie przetrwało życie. To co, ja z Polski mam im mówić o ich własnych odkryciach?
Astroboy, 9 grudnia 2014, 21:25
Może kwestia czytelnictwa to patent na zwiększenie liczby "odkryć"?
Stanley, 9 grudnia 2014, 21:30
Fajnie że odkopujesz materiał sprzed 7 lat, również oglądałem program na ten temat, problem z oglądaniem programów o "amerykańskich naukowcach" i odkryciach jest taki że istnienie programu - tak samo jak powiedzenie o czymś w popularnym serwisie informacyjnym nie czyni słów rzeczywistością a jedynie wizją w dodatku czasami tym bardziej zakłamaną im bardziej popularną i ocenianą po łebkach.
Można obejrzeć tyle samo programów z udziałem amerykańskich "naukowców" o kolizjach planet co o tym że ziemia jest płaska
Weź ich teraz przekonaj że Ty i tylko ty masz racje
Bardzo dobrze że nie ma 100% porozumienia bo to rodzi konkurencje i szukanie dowodów na poparcie zamiast programów i innych naukowców speców od niekoniecznie prawdziwych tez... wraz z wiekiem mam wrazenie że życie jest za krótkie żeby ogarnąć tak wielką niewiadomą jaką jest nasza historia.. a prawda zbyt cenna by wszystkiemu przyklejać etykietki "pewne na 100% możesz się powołać"
Mój problem polega na tym że mam całkiem odmienne spojrzenie na wiele spraw, przy pomocy intuicji komu ufać ale mam spojrzenie na sprawy nad którymi nie mam i nie bede mieć czasu ani możliwości ich zweryfikować. Więc komu zaufać?
BTW. Grammar Nazis ColegeHumor
MrVocabulary (WhizzKid), 9 grudnia 2014, 21:41
Nie wiem jakim cudem nie zauważyłem, że to materiał sprzed 7 lat ;D Chyba za dużo czytam... albo za mało
Stanley, 14 grudnia 2014, 11:23
"Ofiary kolizji" - a jednak nie http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/to-nie-asteroida-zabila-dinozaury-naukowcy-przyczyna-mogly-byc-wulkany,152553,1,0.html