Australijczycy zamieniają CO2 w węgiel
Na australijskim RMIT University powstała technologia pozwalająca na zamianę dwutlenku węgla w węgiel w formie stałej. To przełom, który może zmienić nasze podejście do wychwytywania węgla z atmosfery i jego składowania.
Obecne technologie wychwytywania węgla polegają na skompresowaniu CO2 do formy ciekłej i wstrzykiwanie pod ziemię. To jednak poważne wyzwanie technologiczne, ekonomiczne i ekologiczne, gdyż istnieje ryzyko wycieków z miejsca przechowywania.
Doktor Torben Daeneke z RMIT mówi, że zamiana CO2 w ciało stałe może być mniej ryzykowne. Nie możemy cofnąć czasu, ale zamiana dwutlenku węgla w węgiel i jego zakopanie pod ziemią to jakby cofnięcie zegara, stwierdza uczony. Dotychczas CO2 był zamieniany w ciało stałe w bardzo wysokich temperaturach, co czyniło cały proces niepraktycznym na skalę przemysłową. Dzięki wykorzystaniu ciekłych metali w roli katalizatora możemy przeprowadzić cały proces z temperaturze pokojowej i jest on wydajny oraz skalowalny. Potrzeba jeszcze więcej badań, ale poczyniliśmy właśnie kluczowy pierwszy krok, dodaje naukowiec.
Australijscy naukowcy, pracujący pod kierunkiem doktor Dorny Esrafilzadeh, opracowali katalizator z płynnego metalu o odpowiednio dobranych właściwościach powierzchni, który niezwykle skutecznie przewodzi prąd i aktywuje powierzchnię. Dwutlenek węgla jest rozpuszczany w zlewce wypełnionej elektrolitem i niewielką ilością płynnego metalu, który jest poddawany działaniu prądu elektrycznego. Gaz powoli zamienia się w płatki węgla, które samodzielnie oddzielają się od powierzchni metalu, dzięki czemu proces zachodzi w sposób ciągły.
Dodatkowym skutkiem ubocznym całego procesu jest fakt, że pozyskany węgiel może przechowywać ładunki elektryczne, stając się superkondensatorem, więc może zostać użyty w samochodach elektrycznych, mówi Esrafilzadeh. Produktem ubocznym jest też syntetyczne paliwo, które można wykorzystać, dodaje.
Komentarze (6)
Jajcenty, 28 lutego 2019, 08:10
Niestety nie opublikowano szczegółow i trudno ocenić wydajność. Wiadomo jedynie że używany jest stop galu i cyny z dodatkiem ceru (to cer najpewniej jest tu katalizatorem). Katalizator wydaje się dość obiecujący, ponieważ użyto dość dostępnych metali.
Czarno to widzę. Energia do przemiany dostarczana jest w postaci elektryczności, w dalszym ciągu będzie potrzeba ~100 GJ/tonę uzyskaneg węgla, zakładając 30% sprawności na trasie elektrownia - fabryka węgla. Jeśli elektrownia będzie na węgiel to wyprodukujemy dwie tony CO2 na każdą tonę skonwertowanego CO2. Kiepski biznses. Termodynamika to wiedźma. Obawiam się, że roślinki zrobią to dużo taniej.
Bardzo obawiam się takich rozwiązań:
https://www.sciencemag.org/news/2019/02/liquid-metal-catalyst-turns-carbon-dioxide-coal
Przemek Kobel, 28 lutego 2019, 08:25
Szczerze mówiąc, kiedy zobaczyłem tytuł i lead to pomyślałem, że oni podlali jakąś roślinkę. A potem skojarzyłem, to by było o miesiąc za wcześnie.
Daniel O'Really, 28 lutego 2019, 08:36
Przy wykorzystaniu energii z elektrowni węglowych to nie ma sensu, ale ze źródeł odnawialnych a w przyszłości fuzji jądrowej, to świetny sposób na pozbycie się nadmiaru CO2 z atmosfery. Biorąc pod uwagę, że
to prędzej czy później trzeba będzie ten dwutlenek węgla z atmosfery wychwycić i unieszkodliwić.
Źródło cytatu: https://kopalniawiedzy.pl/globalne-ocieplenie-stratus-dwutlenek-wegla-atmosfera,29655
tempik, 28 lutego 2019, 08:44
Ale odpowiednio opracowana technologia może to robić szybciej. Biznesowo nigdy to nie przyniesie zysku, zawsze trzeba będzie dopłacać do tego interesu. Ale pomysł wart zapamiętania i realizacji w czasach gdy już będziemy mieli tyle prądu i tak taniego, że trzeba będzie szukać miejsc gdzie nadwyżki utylizować.
f1513405, 28 lutego 2019, 10:48
nie ważne jak wydajne, nie ważne czy uda się zprzęgnąć odnawialne źródła energi (np. jak rośliny w dzień by "maszynka" neutralizowała co2). Projekt trafi do szuflady patentowej bo więcej się zarabia na olejkach do opalania żeby chronić skórę i na maseczkach przeciw smogowych. Nie wspominając o lekach NA OBJAWY (grypy:D) chorób związanych ze zmianami składu powietrza przez działalność człowieka. Taka maszyna nigdy nie zacznie działać poza laboratorium jako ciekawostka bo jest w żaden sposób nie opłacalna dla "wielkich"
Ksen, 1 marca 2019, 16:45
Zwłaszcza roślinki odpowiednio zmodyfikowane:
https://kopalniawiedzy.pl/fotosynteza-fotooddychanie-plony-roslina-tyton,29373