Pierwszy półterabajtowy SSD
W przyszłym miesiącu, podczas targów Consumer Electronics Show (CES) Toshiba pokaże dysk SSD (solid-state drive) o pojemności 512 gigabajtów. Tym samym technologia SSD przekroczy granicę pół terabajta i zbliży się do pojemności tradycyjnych mechanicznych dysków twardych. Obecnie w sprzedaży można spotkać terabajtowe HDD.
Japońska firma jest pierwszym przedsiębiorstwem, która zapowiedziała premierę tak pojemnego SSD. Jej konkurenci oferują dyski, na których można pomieścić najwyżej 256 gigabajtów danch.
Nowy dysk może odczytywać dane z maksymalną prędkością 240 MB/s, a zapisuje z prędkością 200 MB/s. Obecnie najpoważniejszą przeszkodą na drodze do upowszechnienia się SSD jest ich wysoka cena, która kilkukrotnie przewyższa cenę HDD.
Masowa produkcja urządzenia oznaczonego jako THNS512GG8BB rozpocznie się w drugim kwartale przyszłego roku. Dysk korzysta z interfejsu SATA II, a jego średni czas bezawaryjnej pracy ma wynieść milion godzin.
Komentarze (13)
DGeneratioN, 18 grudnia 2008, 17:01
Dosyć ciekawe, jednak jeśli dyski 1TB kosztują w granicach 600zł, to faktycznie będzie to nie lada inwestycja... Jednak z biegiem lat może być bardzo ciekawym rozwiązaniem
thikim, 18 grudnia 2008, 17:04
Nie 600 tylko ok 350 zł.
DGeneratioN, 18 grudnia 2008, 17:43
Błąd rzeczowy, porównałem dysk 1TB (cena jest dobra). Nie zmienia to faktu, że SSD będą i tak zdecydowanie droższe, o ile nie przewyższą ceny dysków 4TB. Więc czy to będzie opłacalne?
rychu_elektryk, 18 grudnia 2008, 21:24
Przy takich prędkościach odczytu/zapisu jakie osiągają teraz dyski SSD, idealnie nadają się one do trzymania na nich systemu/pliku wymiany/gier/wymagających programów. Do takiego zastosowania wystarczy spokojnie dysk 64GB. Resztę rzeczy można trzymać tak jak dotychczas na na zwykłych HDD. Myślę, że takie rozwiązanie nie zrujnuje budżetu, natomiast znacznie zwiększy komfort korzystania z komputera.
lars, 18 grudnia 2008, 21:50
Polać Rychowi, dobrze prawi ;p
Blastboy, 19 grudnia 2008, 03:04
aktualnie najwieksze sprzredawane dyski talerzowe mają półtora terabajta. Poza tym stosunek ceny do szybkości nie pozwala nawet na zastosowanie komercyjne stosowania takich dysków. Tak jak napisał któryś z poprzedników. Na razie jeżeli chce się brać dysk SSD to najlepiej jako dysk systemowy i do tego drugi talerzowy, tani pojemny, calkiem szybki na dane.
azzzzz, 19 grudnia 2008, 09:11
@up
mylisz sie sa juz dyski 2 TB.
Rowerowiec, 19 grudnia 2008, 11:26
Hmm a co z pamięciami holograficznymi? Może warto byłoby przyjrzeć się innym technologiom i je powoli wprowadzać zanim zacznie się pojawiać bariera technologiczna w gęstości upakowania tranzystorów i kondensatorów?
koval_ski, 21 grudnia 2008, 22:33
a co z tymi super pamięciami wymyślonymi niedawno przez IBM, które to miały zastąpić HDD, SSD, Flash i DRAM i być tańsze, szybsze i trwalsze?
piotrgal, 22 grudnia 2008, 09:38
tu nie chodzi o to kto ma wiekszy albo o kase - tu chodzi o niezawodnosc.
tradycyjne twarde dyski to porazka pod tym wzgledem, a poza tym i technologia ("nagrywanie" magnetyczne na wirujacych talerzach) siega poczatkow komputeryzacji po drugiej wojnie sw...
ja tylko czekam kiedy SSD beda mialy b. dobry system rownowazacy - wydluzajacy zywotnosc nawet przy intensywnym zapisie
Rowerowiec, 29 grudnia 2008, 18:40
Ale przy pamięciach holograficznych wystepują wszystkie zalety wręcz cudownego nośnika. Wręcz cudowna korekcja ewentualnych błedów, olbrzymia pojemność i niska cena (jak na taki bajer) Szybkosć odczytu bije ssd i Hdd na głowe.
Sebaci, 29 grudnia 2008, 20:43
Z tego co widzę to pamięci holograficzne to raczej zamiennik dla obecnych płyt DVD, Blu-Ray. Mówi się o nich od co najmniej kilku lat, ale jak ich było, tak nie ma. Szybkość transferu bije SSD na głowę? Może teoretycznie osiągają 1GB/s, ale konstruowane obecnie pamięci holograficzne takimi transferami się nie mogą pochwalić (a przynajmniej o żadnym takim nie słyszałem). Natomiast SSD jest obecnie jedynym konkurentem dla HDD jeśli chodzi o pamięci masowe i względnie szybko zdobywa rynek. Transfery już dawno przekroczyły SATAI i obawiam się, że lada chwila przekroczą to, co oferuje SATAII, czyli 300MB/s. Tym bardziej, że Win7 ma oficjalne wsparcie dla SSD i można spodziewać się lepszych osiągów na tym systemie. Powinni spieszyć się z wprowadzeniem SATAIII.
piosk, 29 grudnia 2008, 23:41
spójrzcie panowie na parametr:
"średni czas bezawaryjnej pracy ma wynieść milion godzin."
tak mimochodem napomknięty na koniec - to w przeliczeniu 114 lat
to znacznie dłużej niż w standardowych dyskach
nie jestem pewien wartości ale wydaje mi się że to około 15 lat w tej chwili