Szyfrowany dysk twardy Seagate\'a

| Technologia

Seagate Technology wkrótce dostarczy na rynek pierwszy dysk twardy wyposażony w technologię pełnego szyfrowania danych. Dotychczas dyski takie nie były kierowane do użytkowników indywidualnych.

Momentus 5400 FDE.2 (Full Disk Encryption 2) trafi na rynek w przyszłym roku. Dysk zostanie wyposażony w specjalny układ scalony, który nie pozwoli ani na odczytanie danych, ani nawet na uruchomienie systemu, bez przejścia procedury autoryzacji użytkownika. Dwuipółcalowy dysk twardy przeznaczony jest dla notebooków, a w sklepach znajdą się modele o pojemności 80, 120 i 160 gigabajtów.

Dostęp do dysku będzie chroniony hasłem, Seagate oczekuje jednak, że producenci przenośnych komputerów zastosują dodatkowe metody ochrony, takie jak czytniki linii papilarnych czy kart elektronicznych.

Dane przechowywane na "twardzielu” będą chronione 128-bitowym kluczem AES, a samo urządzenie zostanie wyposażone w interfejs SATA.

Cena dysku nie jest znana, jednak Scott Shimomura z Seagate’a poinformował, że koszt notebooka z szyfrowanym dyskiem będzie taki, jak koszt oprogramowania do szyfrowania. Oznacza to, że do ceny komputera trzeba doliczyć poniżej 100 dolarów.

Seagate już w czerwcu bieżącego roku usiłował wprowadzić na rynek w pełni szyfrowany dysk twardy. Momentus 5400 FDE nie spotkał się jednak z zainteresowaniem producentów notebooków i jest obecnie uznawany za swojego producenta za urządzenie prototypowe.

dysk twardy Seagate Momentus 5400 FDE.2