Najbliższa egzoplaneta mniejsza od Ziemi

| Astronomia/fizyka
NASA

W odległości zaledwie 33 lat świetlnych od Ziemi odkryto obiekt UCF-1.01. To prawdopodobnie egzoplaneta mniejsza od Ziemi. Jeśli te przypuszczenia się sprawdzą, będzie to najbliższa tak mała egzoplaneta.

Dotychczas znaleziono niewiele planet pozasłonecznych mniejszych od Ziemi. Teleskop Spitzera przeprowadzał badania już znanych planet. Teraz po raz pierwszy za jego pomocą odkryto nieznany wcześniej obiekt, co dowodzi, że można go wykorzystywać nie tylko do badań, ale i poszukiwań niewielkich egzoplanet.

Znalezienie UCF-1.01 było całkowitym zaskoczeniem. Kevin Stevenson z University of Central Florida badał wraz z kolegami egzoplanetę GJ 436b. To obiekt wielkości Neptuna, krążący wokół czerwonego karła GJ 436. W danych przekazywanych przez Spitzera zauważono okresowe spadki w ilości podczerwieni docierające do teleskopu. I nie były to spadki powodowane obecnością GJ 436b. Stevenson i jego zespół sięgnęli do archiwum i okazało się, że teleskop zauważył zmiany ilości światła już dawno oraz że są one regularne. To sugeruje, iż wokół GJ 436 krąży jeszcze jedna planeta.

Dokładniejsze badania wykazały, że UCF-1.01 ma średnicę około 8400 kilometrów. Średnica Ziemi to około 12 800 kilometrów. Nowo odkryta planeta obiega swoją gwiazdę w odległości siedmiokrotnie większej niż dystans pomiędzy Ziemią a Księżycem. Czas obiegu UCF-1.01 wokół gwiazdy wynosi zaledwie 1,4 ziemskiego dnia, a na powierzchni panuje temperatura około 600 stopni Celsjusza.

Oprócz UCF-1.01 uczeni zauważyli dane, mogące wskazywać na obecność jeszcze jednej planety. UCF-1.02, jeśli istnieje, jest również mniejsza od Ziemi. Obecnie nie dysponujemy narzędziami, które pozwoliłyby na badanie tak małych planet.

Z około 1800 gwiazd, które Teleskop Keplera zidentyfikował jako mogące posiadać systemy planetarne, jedynie w przypadku 3 udało się dowieść, że krążą wokół nich planety mniejsze od Ziemi.

egzoplaneta UCF-1.01 GJ 463