Ruchy głowy przekazują emocje

| Psychologia
Benson Kua, CC

Ludzie świetnie sobie radzą z identyfikacją czyichś emocji wyłącznie w oparciu o ruchy głowy (bez dostępu do dźwięków i mimiki).

Odkrycia zespołu z McGill University powinny wspomóc rozwój automatycznych systemów rozpoznania emocji czy robotów wchodzących w interakcje z ludźmi, np. pracujących w recepcjach czy z seniorami.

Steven R. Livingstone i Caroline Palmer posłużyli się sprzętem do śledzenia ruchów głowy w 3 wymiarach. Zaprezentowali ochotnikom nagrania mówiących i śpiewających wokalistów, wyłączyli jednak dźwięk i zamaskowali mimikę. Widoczne były tylko ruchy głowy. Badanych proszono o zidentyfikowanie przekazywanej emocji.

Odkryliśmy, że kiedy ludzie mówią, wyrażają swoje emocje za pośrednictwem ruchów głowy. Stwierdziliśmy także, że ludzie wyjątkowo trafnie identyfikują uczucia mówiącego wyłącznie na postawie ruchów jego głowy - opowiada Palmer.

Ruchy głowy związane ze szczęściem i smutkiem są inne, ale [motoryczny] wzorzec wyrażania obu emocji pozostaje taki sam bez względu na to, czy się mówi, czy śpiewa [...] - dodaje Livingstone.

Pomysł na studium pojawił się w hałaśliwym, zatłoczonym pubie. Livingstone był tam z kolegami z laboratorium. Znajomy zaczął do mnie mówić. Choć nie rozumiałem, co mówi i nie widziałem dobrze jego twarzy, wiedziałem, że jest podekscytowany. Nagle zorientowałem się, że domyśliłem się, co mi chciał przekazać, opierając się na ożywionych kiwnięciach głowy.

 

emocje uczucia wyrażanie ruchy głowy identyfikacja Steven R. Livingstone Caroline Palmer