Energetyka wiatrowa coraz popularniejsza

| Ciekawostki
sky#walker, CC

Rośnie zainteresowanie energetyką wiatrową. Z raportu World Wind Energy Association wynika, że w pierwszej połowie bieżącego roku na całym świecie uruchomiono instalacje wiatrowe o łącznej mocy niemal 18,5 gigawata. W analogicznym okresie roku ubiegłego zainstalowano 16 GW.

Najwięcej instalacji wykonano w Chinach. Łącznie dostarczają one 8 gigawatów. Na dalekim drugim miejscu znalazły się Stany Zjednoczone z 2,2 GW. To i tak znaczący postęp w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdyż w ciągu pierwszych 6 miesięcy zainstalowano tam 1,2 GW.

Sporo w energetykę wiatrową inwestują też Indie (1,48 GW nowych instalacji w bieżącym roku), Niemcy (766 MW) oraz Kanada (603 MW).

Na całym świecie na koniec czerwca bieżącego roku energetyka wiatrowa dostarczała 215 GW, z czego 52,8 GW (24,5%) produkowane było w Chinach. Państwo Środka, wraz z kolejnymi na liście USA, Niemcami, Hiszpanią i Indiami, produkuje 75% światowej energii z wiatru. Energia wiatrowa jest wykorzystywana obecnie w 86 krajach na świecie, wliczając w to nowicjuszy takich jak Wenezuela, Etiopia i Honduras.

Pod koniec 2009 roku świat pozyskiwał z wiatru 159,7 gigawata mocy. Na koniec bieżącego roku będzie to 240,5 GW.

energetyka wiatrowa moc zainstalowana