Tłusty posiłek prowadzi do przebudowy komórek jelita

| Zdrowie/uroda
Steven Farber and Erin Zeituni

Budujące nabłonek błony śluzowej jelita cienkiego enterocyty przebudowują w odpowiedzi na tłusty posiłek niektóre swoje organelle.

Kiedy jemy tłuste pokarmy, reakcja naszego organizmu jest koordynowana między narządami trawiennymi, układem nerwowym i mikroorganizmami zamieszkującymi przewód pokarmowy. Nasze badanie na danio pręgowanych skupiało się na jednym aspekcie tego układu - reakcjach enterocytów na wysokotłuszczowy posiłek [obfitujący w cholesterol i trójglicerydy] - wyjaśnia prof. Steven Farber z Wydziału Embriologii Carnegie Institution for Science.

Okazuje się, że w odpowiedzi na tłusty posiłek enterocyty przechodzą wewnętrzną przebudowę. Napływ tłuszczów prowadzi m.in. do szybkiej zmiany kształtu jądra - staje się ono pomarszczone.

Prowadząc dalsze badania, Amerykanie zauważyli, że zmianie kształtu towarzyszy aktywacja pewnych genów regulujących zdolność komórek jelita do pakowania i dystrybuowania lipidów do innych części ciała (enterocyty pobierają substancje ze światła jelita za pomocą rąbka szczoteczkowego, a później oddają je do naczyń krwionośnych i limfatycznych pod nabłonkiem). Autorzy publikacji z Journal of Biological Chemistry zauważyli, że do aktywacji dochodzi w ciągu godziny od posiłku.

Mamy taką roboczą hipotezę, że cała reakcja na tłuszcz w enterocycie - remodelowanie i aktywacja genów - jest koordynowana przez siateczkę śródplazmatyczną [ang. endoplasmic reticulum, ER] - ujawnia Erin Zeituni.

Gdy naukowcy zastosowali leki blokujące jedną z funkcji ER (syntezę lipoprotein), zahamowali aktywację wielu kluczowych genów. Zmodyfikowało to także marszczenie jądra.

enterocyty posiłek cholesterol trójglicerydy jądro przebudowa geny aktywacja siateczka śródplazmatyczna Steven Farber Erin Zeituni