Gra ma nauczyć rozpoznawania fałszywych informacji

| Technologia
Bad News

Gra Bad News to dzieło naukowców z University of Cambridge, które ma nauczyć ludzi rozpoznawania fałszywych informacji. Pozwala ona na budowanie serwisu społecznościowego poprzez wybieranie sensacyjnych nagłówków i zdjęć oraz dzielenie się nimi z wyimaginowanymi fanami portalu. Punkty są przyznawane za obrażanie celebrytów i rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji. Twórcy gry chcą, by stała się ona szczepionką przeciwko tzw. fake newsom.

Pokazane tu techniki są dostępne w internecie i są używane przez prawdziwych ludzi. Próbujemy odsłonić mechanizmy, stojące za tymi technikami i pokazać graczom, jak one działają, jak można je rozpoznać i jak chronić się przed ich wpływem, mówi doktor Sander van der Linden, dyrektor Social Decision-Making Laboratory. Gdy idziesz na występ prestidigitatora to jesteś zadziwiony wykonywanymi tam sztuczkami i nie wiesz, jak to działa. Jeśli jednak magik pokaże ci mechanizm, nie dasz się już drugi raz oszukać, stwierdza naukowiec.

Van der Linden zauważa też, że rozpowszechnianiem fałszywych informacji zajmują się nie tylko nieznane, anonimowe osoby. Często robią to też politycy ze wszystkich stron sceny politycznej. Dlatego też nie można przypisywać autorstwa fake newsów tylko jednej ze stron sporu politycznego. Należy uważać, by nie popaść w ideologiczną przesadę. Uczony zapewnia, że projektując grę starano się, by była ona jak najbardziej obiektywna i wyważona.

fake news fałszywa informacja gra Bad News