Farmy wiatrowe z wojskową technologią

| Technologia
Snurb

Przedstawiciele francuskiej firmy energetycznej EDF Energies Nouvelles poinformowali, że na farmie wiatrowej w pobliżu Perpignan zastosują turbiny z technologią stealth. Turbiny takie mają być niewidoczne dla radarów.

Jednym z mniej znanych problemów związanych z wiatrakami jest fakt, iż pokazują się one na radarach, a ich obsługa ma trudności z odróżnieniem farmy wiatrowej od nisko lecącego samolotu. W samej tylko Francji wojsko zablokowało z tego powodu budowę farm wiatrowych o łącznej mocy 6 GW. Duńska firma Vestas, największy na świecie producent turbin wiatrowych, chce wykorzystać wojskowa technologię stealth do ukrycia turbin przed radarami. We współpracy z francuską Nouvelles ma zamiar przetestować swoje pomysły pod Perpignan.

Pierwsze testy na małą skalę przeprowadzono w Owernii i na razie turbiny działają tak, jak powinny. Teraz przyszedł czas na testy na dużą skalę. Jeśli i one wypadną pomyślnie, to powstanie największa we Francji farma wiatrowa Ensemble Eolien Catalan o mocy 96 MW.

Duńczycy z Vestas będą chcieli znaleźć dla swoich turbin klientów w innych krajach, jak USA czy Wielka Brytania. Ich największym zmartwieniem mogą być teraz przepisy dotyczące bezpieczeństwa nowoczesnych technologii. W turbinach stealth wykorzystano bowiem pokrycie takie, jakie używa się w samolotach stealth. Zakład produkujący turbiny może więc potencjalnie stać się źródłem wycieku wojskowych technologii. Nie wiadomo, jak na handel swoich firm z Vestas będą patrzyły władze w Waszyngtonie.

farma wiatrowa wiatrak turbina radar stealth