Fantomowe dzwonki telefoniczne

| Psychologia
Ed Poorlicencja: GNU FDL

Czy zdarza ci się, że słyszysz dzwonek albo czujesz wibracje swojego telefonu komórkowego, sięgasz po niego i okazuje się, że to tylko złudzenie? Jeśli tak, możesz cierpieć na tzw. fobię dzwonkową. Anglosasi ukuli już nawet termin na określenie tego zjawiska: ringxiety (od anxiety, czyli lęk).

David Laramie, doktorant z Alliant International University w Los Angeles, postanowił zbadać fantomowe dzwonki telefoniczne. Zauważył, że im częściej ktoś korzysta z komórki, tym częściej zdarza mu się je słyszeć.

Kiedy przeprowadzał sondaż, okazało się, że do fobii telefonicznej przyznaje się aż 67% dorosłych respondentów. Osoby te płacą wyższe rachunki, wykorzystują więcej abonamentowych minut i wysyłają większą liczbę SMS-ów. Są także bardziej impulsywne.

Studium ujawniło ponadto, że dla wielu ludzi komórka jest narzędziem wykorzystywanym do regulowania nastroju czy podtrzymywania kontaktów społecznych. Badani, którzy wolą wysyłać SMS-y niż prowadzić rozmowy, są bardziej samotni, trapią ich lęki społeczne, mają też problem z korzystaniem z telefonu.

fobia dzwonkowa ringxiety David Laramie fantomowe dzwonki