Tysiące nowych gór
Amerykańsko-europejski zespół naukowców poinformował o odkryciu tysięcy nowych szczytów górskich na naszej planecie. Dotychczas ich nie zauważono, gdyż góry znajdują się na dnie oceanu.
Na wcześniej wykonanych obrazach satelitarnych mogliśmy zauważyć szczyty o wysokości ponad 2000 metrów. Znaliśmy 5000 podmorskich gór. Nowe dane pokazują nam góry, które mają od 1500 merów wysokości. Jeszcze nie skończyliśmy pracy, ale prawdopodobnie poznamy dzięki temu 25 000 nowych szczytów - mówi profesor Dave Sandwell ze Scripps Institution of Oceanography.
Informacje o lokalizacji podmorskich gór są ważne z punktu widzenia rybołówstwa i zarządzania zasobami, gdyż życie morskie koncentruje się właśnie wokół gór. Ponadto góry odgrywają bardzo istotną rolę w przepływie prądów morskich oraz mieszaniu wód oceanów. Lepsze zbadanie tych zjawisk pomoże w zrozumieniu transportu ciepła i wpływu oceanów na klimat.
Główną przeszkodą w dokładnym poznaniu dna oceanów jest brak odpowiednich technik badawczych. Woda morska jest nieprzezroczysta dla wszystkich standardowych technik wykorzystywanych do badania ukształtowania powierzchni lądów. Dno można badać za pomocą echosond umieszczanych na statkach, jednak wymaga to olbrzymich nakładów pracy, dlatego też dotychczas udało się w ten sposób zbadać mniej niż 10% światowych oceanów. Wiemy znacznie więcej o topografii Marsa niż o dnie ziemskich oceanów - mówi Dietmar Müller z University of Sydney.
Większość badań dna morskiego wykonuje się za pomocą satelitów wyposażonych w radarowe wysokościomierze. Jako, że woda podlega działaniu grawitacji, ukształtowanie powierzchni oceanów pozwala na sprawdzenie, czy pod wodą znajdują się góry czy doliny. Możliwe jest bowiem obliczenie teoretycznego położenia powierzchni oceanu i zbadanie odchyleń od tego punktu.
Komentarze (0)