Ukryte komnaty w grobowcu Tutanchamona

| Humanistyka
matsuyuki, CC

Egipski minister ds. starożytności poinformował, że w komorze grobowej Tutanchamona istnieją dwie ukryte komnaty. Ujawniono je podczas skanowania komory. Niektórzy eksperci przypuszczają, że w komnatach mogła zostać pochowana matka faraona - Nefretete.

Jak powiedział dziennikarzom minister Mamdouh el-Damaty, analiza skanów przeprowadzonych przez zespół japońskich specjalistów sugeruje, że w komnatach znajduje się metal lub materia organiczna. Do końca bieżącego miesiąca skanowanie zostanie powtórzone i być może lepiej uda się określić zawartość ukrytych komnat. To wielkie odkrycie dla Egiptu, być może najważniejsze odkrycie wieku. Jest ono niezwykle ważne dla historii Egiptu i historii świata - stwierdził el-Damaty.

Brytyjski egiptolog Nicholas Reeves, który zainicjował skanowanie komory grobowej, uważa, że piramida została pierwotnie wybudowana dla Nefretete, ale po przedwczesnej śmierci Tutanchamona, zmarłego w wieku 19 lat, jego szczątki umieszczono w zewnętrznych pomieszczeniach grobu matki. Nefretete, znana piękność starożytności, była jedną z żon faraona Echnatona. Reeves wysunął hipotezę o istnieniu ukrytych komnat po tym, jak wykonane w wysokiej rozdzielczości skany malowideł naściennych ujawniły istnienie pod nimi prostych linii.

Echnaton, Nefretete i Tutanchamon rządzili Egiptem w jednym z najbardziej niespokojnych okresów w dziejach tego państwa. Rządy tej rodziny zakończyła przedwczesna śmierć Tutanchamona, a niedługo później generał Horemheb dokonał przewrotu wojskowego, przejął władzę i nakazał usunięcie z oficjalnych spisów wszelkich informacji o Echnatonie, Nefretete i ich rodzinie.

grobowiec Tutanchamon Nefretete ukryty pokój