Największa z trzech złotych trumien Tutanchamona przejdzie pierwszą konserwację od odkrycia w 1922 r.

| Humanistyka
matsuyuki, CC

Największa z trzech złotych trumien w formie postaci faraona przechodzi konserwację po raz pierwszy od odkrycia grobowca Tutanchamona w 1922 r. W tym celu przetransportowano ją do Wielkiego Muzeum Egipskiego (GEM).

Trumna jako jedyna pozostała na stanowisku w pobliżu Luksoru. Pozostałe dwie przewieziono w 1922 r. do Muzeum Egipskiego w Kairze.

Z biegiem lat widoczne stały się różne rodzaje uszkodzeń. Główny konserwator muzeum Eissa Zidan podkreśla, że w pozłacanych warstwach pojawiły się pęknięcia. Odnowa potrwa co najmniej 8 miesięcy. Przed przewiezieniem do GEM sporządzono szczegółowy raport nt. uszkodzeń.

Al-Tayeb Abbas, generalny dyrektor ds. starożytności, dodaje, że po zakończeniu prac trumna trafi na wystawę w GEM. Będzie można na niej podziwiać wyposażenie grobowca Tutanchamona, w tym 2 pozostałe złote trumny z Muzeum Egipskiego.

Na otwarciu GEM w 2020 r. trzy trumny Tutanchamona będą razem po raz pierwszy [od odkrycia Cartera i Carnarvona w 1922 r.].

Trumny były w siebie włożone. Najmniejsza jest w całości ze złota, zaś dwie pozostałe wykonano z drewna i pozłocono.

Sekretarz generalny Służby Starożytności Mostafa al-Waziri podkreśla, że prace konserwatorskie zostały zatwierdzone przez Komitet Stały Egipskiej Służby Starożytności. Trumnę przewieziono z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa, pod nadzorem archeologów i funkcjonariuszy policji ds. turystyki i zabytków.

grobowiec Tutanchamona złota trumna konserwacja Wielkie Muzeum Egipskie