Grzyby najlepiej grillować lub przygotować w mikrofali

| Zdrowie/uroda
Dominic Alves, CC

Grzyby są pełne cennych składników odżywczych, a hiszpańscy naukowcy dowodzą, że najlepszym sposobem na ich wykorzystanie jest przygotowanie grzybów w kuchence mikrofalowej lub na grillu.

Uczeni z Centrum Badań Technologicznych nad Grzybami w La Rioja postanowili sprawdzić wpływ różnych metod przygotowywania grzybów na ich skład, zawartość betaglukanu oraz aktywność przeciwutleniaczy wśród czterech najczęściej spożywanych gatunków grzybów. Badaniom poddano grzyby shiitake, pieczarki, boczniaka ostrygowatego oraz boczniaka mikołajkowatego.

Badania, których wyniki opublikowano na łamach International Journal of Food Sciences and Nutrition ujawniły, że smażenie grzybów pozbawia je olbrzymich ilości białka, popiołu i węglowodanów, zwiększa za to zawartość tłuszczu i energii. Gotowanie przyczyniło się do zwiększenia ilości betaglukanu. Smażenie i gotowanie wiązało się też ze znaczącym spadkiem aktywności przeciwutleniaczy, a grillowanie i obróbka w kuchence mikrofalowej zwiększała ich aktywność.

Gdy grzyby były gotowane w mikrofalówce lub grillowane znacząco zwiększyła się zawartość polifenoli i aktywność przeciwutleniaczy, nie zanotowaliśmy też znaczących spadków składników odżywczych – mówi Irene Roncero, jedna z autorek artykułu. Uczona dodaje, że do grillowania grzybów dobrze jest dodać nieco oleju, a najbardziej korzystnie wpływa oliwa z oliwek.

grzyby składniki odżywcze grill kuchenka mikrofalowa