Obrazowanie wewnętrznych tajemnic guza

| Medycyna
Nature Medicine

Dzięki połączeniu 2 zaawansowanych technik obrazowania udało się zajrzeć w głąb nowotworu. Naukowcy mogli na bieżąco wykonywać zdjęcia rosnących guzów.

Dai Fukumura i współpracownicy z Massachusetts General Hospital i Harvardzkiej Szkoły Medycznej skorzystali z dobrodziejstw mikroskopu konfokalnego z laserem wielofotonowym (ang. multiphoton laser-scanning microscopy, MPLSM) oraz tomografii optycznej z użyciem laserów strojonych. Naukowcy śledzili ruchy cząsteczek, komórek i cieczy w obrębie guzów. Byli również w stanie przyjrzeć się nieprawidłowościom w obrębie sieci naczyniowych oraz reakcjom guzów na leczenie.

Pracując na modelu mysim, Amerykanie zademonstrowali, jak różnie wyglądają sieci naczyniowe różnych typów guzów: raka piersi w gruczole sutkowym, przerzutu raka piersi do mózgu oraz nowotworu w tkance ektopowej. Fukumura i inni wykonali także zdjęcia guza przed i 5 dni po podaniu leku zapobiegającego angiogenezie.

Na początku października Fukumura zaprezentuje ustalenia zespołu na dorocznej konferencji Stowarzyszenia Optycznego w Orlando.

Wg badacza, mimo że łączone podejście byłoby na razie zbyt kosztowne w warunkach rutynowej diagnostyki, z pewnością pomoże naukowcom lepiej zrozumieć mechanizmy funkcjonowania nowotworów.

guz sieć naczyniowa wzrost obserwować cząsteczki ruch leczenie obrazowanie Dai Fukumura