Hałas może się przyczyniać do rozwoju męskiej niepłodności

| Zdrowie/uroda
garryknight, CC

Długoterminowa ekspozycja na hałaśliwe środowisko, zwłaszcza nocą, może się przyczyniać do rozwoju niepłodności u mężczyzn.

Naukowcy odkryli, że ekspozycja na hałas przewyższający próg nocnego hałasu wg Światowej Organizacji Zdrowia (55 dB, co stanowi odpowiednik odgłosów ulic przedmieścia lub klimatyzatora) koreluje ze znaczącym wzrostem niepłodności.

Naukowcy z Seulskiego Uniwersytetu Narodowego przypominają, że hałas powiązano z różnymi problemami zdrowotnymi, np. chorobami serca i psychicznymi. Wykazano także, że zmienia on zachowanie społeczne i oddziałuje na wyniki osiągane w złożonych zadaniach. Wcześniejsze badania, które koncentrowały się na płodności kobiet, zademonstrowały, że istnieje związek między ekspozycją na hałas a powikłaniami ciążowo-porodowymi (chodzi o przedwczesny poród, poronienia i wady wrodzone). Koreańskie badanie pokazuje, że długoterminowa ekspozycja na hałas o stosunkowo niskim natężeniu, szczególnie nocny, może się też przyczyniać do rozwoju niepłodności u mężczyzn.

Wiemy, że wystawienie na oddziaływanie hałasu wpływa na męską płodność u zwierząt, ale nasze studium jako pierwsze wskazało na zagrożenie niepłodnością u żyjących w hałasie mężczyzn - podkreśla dr Jin-Young Min.

Autorzy publikacji z pisma Environmental Pollution analizowali dane ubezpieczyciela, skupiając się na 206.492 mężczyznach w wieku 20-59 lat. Poziom ekspozycji na hałas wyliczali, wykorzystując informacje z National Noise Information System (mężczyzn lokalizowano za pomocą kodu pocztowego). W ciągu 8 lat objętych badaniem (2006-13) niepłodność zdiagnozowano u 3.293 mężczyzn.

Po wzięciu poprawki na różne czynniki, m.in. wiek, przychód czy wskaźnik masy ciała (BMI), okazało się, że szanse na zdiagnozowanie niepłodności były znacznie wyższe, jeśli w nocy mężczyzna był wystawiony na oddziaływanie hałasu o natężeniu powyżej 55 dB.

Moim szczególnym zmartwieniem jest zjawisko opisane przez Theo Colborn w książce "Nasza skradziona przyszłość": wywołany zanieczyszczeniem środowiska szybki spadek liczebności plemników w ejakulacie mężczyzn w XX w. Jeśli trend ten będzie się utrzymywał, w przyszłości ludzie nie będą w stanie uzyskać naturalnej ciąży czy urodzić dzieci. Jeśli jesteś mężczyzną cierpiącym na niepłodność, powinieneś wziąć pod uwagę czynnik ryzyka w postaci ekspozycji na zanieczyszczenie środowiskowe [w tym hałas] - podsumowuje Min.

hałas ekspozycja noc mężczyźni niepłodność dr Jin-Young Min