Powstanie pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn?

| Medycyna
bhav.bhav, CC

Naukowcy poszukujący niehormonalnej antykoncepcji dla mężczyzn poinformowali o dokonaniu znaczącego postępu. Odkryli sposób na wyprodukowanie w dużej ilości enzymu, który powstrzymuje plemniki przed poruszaniem się w kierunku jaja. Enzym ten naturalnie występuje wyłącznie w spermie.

Opracowanie  niehormonalnej antykoncepcji dla mężczyzn daje nadzieję na zalezienie skutecznego środka antykoncepcyjnego, który były pozbawiony wad związanych z hormonalną antykoncepcją dla kobiet. Kamień milowy, o którym mowa, to wyprodukowanie i wyizolowanie całego enzymu kinazy w ilościach wystarczających do przeprowadzenia badań nad lekiem. Wyizolowanie pełnego aktywnego enzymu pozwoli nam sprawdzić, w jaki sposób leki łączą się z enzymem na całej jego powierzchni. Dzięki temu będziemy mogli znaleźć inhibitory o selektywnym działaniu na spermę - mówi doktor John Herr z University of Virginia.

Enzym, o którym mowa, występuje jedynie w spermatoidach. Biorąc go na cel naukowcy chcą upośledzić mobilność plemników, a jeśli uda się je unieruchomić, to do zapłodnienia nie dojdzie. Uzyskanie odpowiedniego enzymu nie było łatwe, gdyż chodzi tutaj o kinazę, która odgrywa swoją rolę dopiero na ostatnim etapie tworzenia spermy. Ponadto enzym nie może działać w żadnym innym miejscu organizmu, dzięki czemu uniknie się skutków ubocznych.

Obecnie na rynku istnieją leki działające na kinazy. Wykorzystuje się je m.in. w leczeniu białaczki. Tutaj mamy jednak do czynienia z możliwością opracowania pierwszego niehormonalnego leku antykoncepcyjnego dla mężczyzn. Jako, że ma być on przyjmowany przez zdrowe osoby, konieczna jest niezwykła precyzja, by uniknąć wszelkich skutków ubocznych.

hormon kinaza antykoncepcja plemnik mobilność