'Inteligentny' skalpel rozpoznaje tkankę nowotworową

| Technologia
Imperial College London

Na Imperial College London powstał "inteligentny" skalpel, który na bieżąco informuje chirurga, czy tkanka, którą tnie, jest nowotworowa czy też nie. Podczas testów przeprowadzonych na 91 pacjentach skalpel na bieżąco identyfikował tkankę, a przekazywane przezeń dane sprawdzano po zabiegu tradycyjnymi metodami. Okazało się, że iKnife rozpoznaje tkanki ze 100-procentową dokładnością. Ma to duże znaczenie podczas zabiegów chirurgicznych, gdyż testy laboratoryjne określające rodzaj tkanki trwają nawet pół godziny.

Tam, gdzie mamy do czynienia z guzami litymi, najlepszym rozwiązaniem jest zwykle operacja chirurgiczna. Guzy wycina się z marginesem, usuwając przy tym zdrową tkankę. Jednak nie zawsze chirurg widzi, która tkanka jest nowotworowa, a które zdrowa. Na przykład u 20% kobiet z usuniętym guzem piersi konieczna jest powtórna operacja, gdyż okazuje się, że nie cały guz został wycięty. Gdy lekarz nie jest pewien co do wyników zabiegu, tkanka jest wysyłana do laboratorium, a pacjent pozostaje na stole operacyjnym w oczekiwaniu na wyniki.

Skalpel iKnife to nóż elektryczny. Tego typu urządzenia są obecnie powszechnie stosowane w chirurgii. Tną one tkankę odparowując ją, a dym jest usuwany przez system ssący. Doktor Zoltan Takats z Imperial College London uświadomił sobie, że taki dym może być bogatym źródłem informacji. Połączył więc iKnife ze spektrometrem masowym, który analizuje skład dymu. Jako, że różne rodzaje komórek tworzą różne metabolity w różnych stężeniach, profil chemiczny tkanki ujawnia informacje na temat ich stanu. Tak zdobyte informacje iKnife porównuje z biblioteką referencyjną i na tej podstawie w czasie krótszym niż 3 sekundy określa, z jaką tkanką mamy do czynienia.

Podczas opisanych powyżej prób chirurg nie znał odczytów ze skalpela. Teraz twórcy urządzenia chcą przeprowadzić testy kliniczne, podczas których chirurg będzie na bieżąco informowany o wynikach odczytów. Testy mają wykazać, czy taka informacja ma wpływ na jakość przeprowadzonego zabiegu.

Nowy skalpel przyda się nie tylko podczas zabiegów onkologicznych. Będzie można go użyć np. do błyskawicznego określenia, jakie bakterie znajdują się w tkance, na której przeprowadza się operację. Doktor Takats wykazał też, że potrafi on np. odróżnić mięso końskie od wołowiny.

iKnife skalpel spektrometr masowy nowotwór tkanka