Niski indeks glikemiczny nie wpływa na czynniki ryzyka cukrzycy i choroby sercowo-naczyniowej

| Zdrowie/uroda

Niski indeks glikemiczny (IG) nie zwiększa wrażliwości na insulinę ani nie zmniejsza wpływu czynników ryzyka choroby sercowo-naczyniowej.

Wyniki studium były zaskakujące. Dywagowaliśmy, że zwłaszcza przy wysokowęglowodanowej diecie niski indeks glikemiczny zapewni umiarkowaną, ale nadal potencjalnie istotną poprawę w zakresie insulinowrażliwości oraz czynników ryzyka choroby sercowo-naczyniowej. [Tymczasem okazało się, że] posługiwanie się IG do wybierania konkretnych pokarmów nie prowadzi do poprawy cholesterolów LDL i HDL, trójglicerydów, ciśnienia krwi oraz insulinowrażliwości - podkreśla dr Frank M. Sacks z Brigham and Women's Hospital (BWH).

Stu sześćdziesięciu trzem osobom z nadwagą i podwyższonym ciśnieniem skurczowym (120-159 mm Hg) przez 5 tygodni podawano jedną z czterech diet (obejmowały one wszystkie posiłki, przekąski i napoje). Ponieważ przeprowadzano badanie w układzie naprzemiennym, podczas analizy wyników uwzględniono ludzi, którzy przeszli co najmniej 2 diety.

Amerykański zespół zastosował 4 interwencje: 1) wysokowęglowodanową dietę (gdzie węglowodany zapewniały 58% energii) z wysokim IG (65%), 2) wysokowęglowodanową dietę z niskim IG (40%), 3) niskowęglowodanową (40%) dietę z wysokim IG oraz 4) niskowęglowodanową dietę z niskim IG.

Wyjściowymi dietami, w których manipulowano IG, były wzorce żywieniowe ustalone podczas badań nad DASH (od ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension), czyli dietą do zapobiegania i kontroli nadciśnienia, oraz bazującą raczej na białku i tłuszczach nienasyconych OmniHeart (Optimal Macronutrient Intake To Prevent Heart Disease).

Naukowcy oceniali 5 wskaźników: wrażliwość na insulinę, poziomy cholesterolu LDL i HDL, trójglicerydów oraz skurczowe ciśnienie krwi. Wpływ indeksu glikemicznego porównywano dla wysokiej i niskiej całkowitej zawartości węglowodanów.

Zauważyliśmy, że zdrowa dieta z produktami węglowodanowymi z niskim IG wcale nie poprawiała insulinowrażliwości, poziomów LDL i HDL czy ciśnienia skurczowego.

W ramach przyszłych badań naukowcy sprawdzą m.in., czy niski IG pomaga w długoterminowej utarcie wagi.

indeks glikemiczny IG ciśnienie insulinowrażliwość Frank M. Sacks