Instalacja artystyczna „Light Travel” popularyzuje idee fizyki kwantowej

| Ciekawostki
Karolina Wojnowska-Paterek, https://artarchitecture.sg

Niedawno zadebiutowała popularyzująca ideę fizyki kwantowej instalacja artystyczna „Light Travel” dr Karoliny Wojnowskiej-Paterek, architektki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Na początek można ją było zobaczyć w Centrum Nauki Experyment w Gdyni.

Karolina Wojnowska-Paterek, https://artarchitecture.sg

Projekt z dziedziny „art and science” artystka zrealizowała z mężem, prof. fizyki Tomaszem Paterkiem z Uniwersytetu Gdańskiego.

Wchodząc do półciemnego pomieszczenia, jesteśmy obserwatorami poruszającej się, powielonej formy rzeźbiarskiej, widzimy ją jednocześnie z zewnątrz i z wewnątrz. W ten sposób instalacja ilustruje przebywanie w dwóch miejscach naraz, fundament fizyki kwantowej.

„Podróże światła” gościły już w Gdyni. Niedługo będzie je zaś można zobaczyć na konferencji poświęconej fizyce kwantowej w Gdańsku. Jak zapowiada dr Wojnowska-Paterek, w połowie sierpnia instalacja trafi do Bydgoskiego Centrum Sztuki. Artystka ma nadzieję pokazać ją nie tylko w kilku miejscach w Polsce, ale i w Oksfordzie.

 

Sztuka rozwija abstrakcyjne myślenie i jest w niej wielki potencjał do popularyzacji nawet trudnych tematów. Problemy fizyki kwantowej, jakimi zajmują się dziś fizycy, to zjawiska dziejące się w mikroświecie niedostępnym naszym zmysłom. Fizycy prezentują nam ten świat za pomocą skomplikowanych obliczeń lub fotografii, na podstawie których musimy zbudować o nim jakieś wyobrażenie. Sztuka, o której tu mówię, jest sztuką abstrakcyjną, ale tłumaczy świat za pomocą odczuć i emocji. Pomaga wyrobić intuicję - podkreśliła w wypowiedzi dla Kopalni Wiedzy dr Wojnowska-Paterek.

Architektka dodaje, że na pewnym etapie badań w fizyce również działa się za pomocą intuicji. Korzysta się z niej na etapie odkrywania problemów. Ich rozwiązywanie to już jednak inna sprawa...

Dr Wojnowska-Paterek zapowiada, że to dopiero początek serii działań artystycznych inspirowanych nauką, które chciałaby pokazywać w miejscach publicznych. Miejsce dla sztuki jest nie tylko w muzeum... Teraz planuję kolejną pracę związaną z biofizyką.

instalacja artystyczna Karolina Wojnowska-Paterek Light Travel Podróże światła