Szczekający pociąg ma odstraszać jelenie

| Ciekawostki
gaku, CC

Japoński pociąg wyposażono w głośnik, z którego odtwarzane są odgłosy parskania jelenia i szczekania psa. Ma to zapobiec kolizjom ze zwierzyną płową.

Jak tłumaczą przedstawiciele Kolejowego Instytutu Badań Technicznych, 3-s parskanie przyciąga uwagę jeleni, a 20-s szczekanie psa powinno je wystraszyć i zmusić do ucieczki.

Naukowcy zauważyli, że gdy dźwięk odtwarzano nocą, kiedy jelenie gromadzą się przy torach, liczba zaobserwowanych zwierząt spadła o połowę. Jeśli rozwiązanie okaże się skuteczne, głośniki zostaną zainstalowane także w miejscach, gdzie zazwyczaj spotyka jelenie. Uprzedzając ewentualne zastrzeżenia, kolej podkreśla, że nie pojawią się one w pobliżu siedzib ludzkich.

Jelenie przychodzą do tras kolejowych, bo potrzebują żelaza. Badania pokazały, że zlizują opiłki wytwarzane podczas tarcia kół o tory. Trzy lata temu Japończycy próbowali rozwiązać tę kwestię, ustawiając specjalne lizawki Yukuru.

W grudniu ubiegłego roku pracownik kolei Yuji Hikita dostał Nagrodę Dobrego Dizajnu (Good Design Award) za pomysł na utworzenie specjalnych przejść. W płocie otaczającym tory wycięto 20-50-m fragmenty. By odstraszyć zwierzęta w szczególnie niebezpiecznych okresach (wczesnym rankiem bądź w nocy) odtwarza się tam ultradźwięki. Kiedy można przejść bez przeszkód, system jest wyłączany. Dzięki temu znacząco spadła liczba śmiertelnych zdarzeń z udziałem jeleni.

jelenie Japonia tory głośnik parskanie szczekanie odstraszanie