Tragiczne skutki latania na gazie

| Nauki przyrodnicze
Bill Bouton, CC

Dieta jemiołuszek cedrowych (Bombycilla cedrorum) składa się w ok. 84% z owoców. Tym samym ewolucja sprowadziła je na manowce, bo po przejedzeniu przejrzałymi jagodami pieprzu brazylijskiego (Schinus terebinthifolius), które fermentując, wytworzyły dużo etanolu, w latach 2005-2007 całe stada tych ptaków rozbijały się o płoty, okna czy płyty z pleksi.

Zaniepokojeni tymi wypadkami ludzie wysłali ciała ptaków do California Animal Health and Food Safety Laboratory w San Bernardino. Sekcje zwłok przeprowadzał m.in. Hailu Kinde. Okazało się, że podczas zderzeń u ptaków dochodziło do pęknięcia wątroby i masywnego krwawienia. Mikroskopowe badanie tkanek jemiołuszek nie ujawniło żadnych istniejących wcześniej chorób.

W standardowych sytuacjach krótki przewód pokarmowy B. cedrorum świetnie sobie radzi z owocową dietą. Duża wątroba, która stanowi aż 5% masy ciała, rozkłada etanol, zanim ten zdąży cokolwiek uszkodzić lub dojdzie do wypadku. Jeśli jednak jemiołuszki zjedzą za dużo jagód, w dodatku są one dojrzałe, a nawet przejrzałe, uruchamia się cały ciąg zdarzeń, które muszą doprowadzić do stanu upojenia alkoholowego. B. cedrorum nie mają wola, dlatego jagody są przechowywane w elastycznym przełyku. Po solidnym posiłku w wyniku fermentacji powstaje tyle etanolu, że wątroba nie radzi sobie z jego rozkładaniem. U osobników badanych w San Bernardino stężenie alkoholu w treści pokarmowej i wątrobie wynosiło, odpowiednio, 260 i 1000 ppm.

jemiołuszka cedrowa Bombycilla cedrorum pieprz brazylijski Schinus terebinthifolius owoce jagody fermentacja etanol alkohol upojenie wypadek Hailu Kinde