Brunatny tłuszcz odpowiada za wyniszczenie nowotworowe

| Medycyna
oddmenout, CC

Wielu pacjentów z zaawansowanymi nowotworami, AIDS czy gruźlicą umiera z powodu wyniszczenia. Wyniszczenie w chorobie nowotworowej nazywa się zespołem kacheksja-anoreksja i szacuje się, że stanowi on bezpośrednią przyczynę ok. 20% zgonów. Najnowsze badania Erwina Wagnera z Hiszpańskiego Narodowego Centrum Badań nad Nowotworami w Madrycie pokazują, że przyczyną tego zjawiska jest przemiana białej tkanki tłuszczowej w brunatną.

Białe adipocyty akumulują lipidy (powiększa się wewnątrzkomórkowa kropla tłuszczu), a brunatna tkanka tłuszczowa spala tłuszcz i wytwarza w ten sposób ciepło. Nic więc dziwnego, że zjawisko to wzbudza spore zainteresowanie w kontekście walki z epidemią otyłości.

Hiszpanie odkryli, że u myszy i pacjentów z kacheksją związaną z nowotworem białka tkanka tłuszczowa przechodzi szereg zmian i przekształca się w brunatną tkankę tłuszczową. Transformacja prowadzi do zwiększonego zużycia energii oraz wyniszczenia narządów.

Autorzy publikacji z pisma Cell Metabolism odkryli, że ważną rolę w tej przemianie odgrywa stan zapalny. Podczas eksperymentów na myszach wykazano nawet, że niesteroidowy lek przeciwzapalny (sulindac) łagodzi kacheksję. Nasze dane sugerują, że inhibicja brunatnienia tkanki tłuszczowej stanowi obiecującą strategię zmniejszania kacheksji u pacjentów onkologicznych. [...] Zidentyfikowanie biomarkerów brunatnienia na wczesnych etapach rozwoju nowotworu może pomóc w przewidzeniu, u których chorych pojawi się kacheksja i kto jest dobrym kandydatem do terapii prewencyjnej.

kacheksja nowotwór wyniszczenie biała tkanka tłuszczowa bruntna tkanka tłuszczowa spalanie ciepło Erwin Wagner