Odkryto wariant genu ograniczający spożycie kawy

| Ciekawostki
apes_abroad, CC

Osoby z pewnym wariantem genu PDSS2 piją mniej kawy. Jak tłumaczą naukowcy ze szkocko-włosko-holenderskiego zespołu, obniża on zdolność komórek do rozkładania kofeiny, przez co alkaloid dłużej utrzymuje się w organizmie.

Zespół analizował dane genetyczne 370 mieszkańców Puglii na południu Włoch oraz 843 osób z 6 wiosek na północnym wschodzie Włoch (z regionu Friuli Venezia). Każdy z uczestników badania wypełniał kwestionariusz, w którym pytano m.in. o liczbę wypijanych dziennie filiżanek kawy.

Stwierdzono, że ludzie z pewnym wariantem genu PDSS2 wypijali średnio o jedną kawę mniej niż ludzie bez tego wariantu. By potwierdzić uzyskane rezultaty, akademicy zebrali grupę 1731 Holendrów. Uzyskano podobne wyniki, ale wpływ genu na liczbę wypijanych kaw wydawał się nieco mniejszy.

Autorzy raportu z pisma Scientific Reports sądzą, że powodem mogą być preferencje kulinarne w obu krajach. O ile bowiem we Włoszech ludzie piją głównie espresso, o tyle Holendrzy wolą kawę z ekspresów przelewowych. Nawet jeśli założy się, że zawartość kofeiny w naparach włoskich i holenderskich jest taka sama, różnica w wielkości filiżanki i kubka sprawia, że Holendrzy przyjmują więcej kofeiny w przeliczeniu na naczynie (dlatego ograniczenie spożycia choćby o pół kubka będzie mieć w ich przypadku spore znaczenie).

Nasze wyniki stanowią poparcie dla innych studiów, które sugerują, że pociąg do kawy może być zakodowany w genach - zaznacza dr Nicola Pirastu. Kawa chroni przed pewnymi rodzajami nowotworów, chorobami sercowo-naczyniowymi i parkinsonem. Ustalenie, co napędza jej spożycie, pomoże nam zrozumieć, na czym polega mechanizm działania. [Koniec końców] otworzy to nowe ścieżki badań.

Studium prowadzili naukowcy z Uniwersytetów w Edynburgu i Trieście, Instytutu Pediatrycznego Burlo Garofolo, Centrum Medycznego Erazmusa oraz firmy analitycznej PolyOmica.

kawa PDSS2 wariant gen spożycie Nicola Pirastu