Kawa i herbata chronią przed cukrzycą typu 2.
Regularne spożywanie herbaty lub kawy (nawet tej pozbawionej kofeiny) obniża ryzyko cukrzycy typu 2. - uważają naukowcy z Uniwersytetu w Sydney. To ważna wiadomość, ponieważ za 15 lat na świecie ma być niemal 400 milionów osób cierpiących na tę chorobę.
Dane dotyczące wpływu obu napojów na zdrowie pochodzą z podsumowania danych zawartych w 31 publikacjach z lat 1966-2009. Zespół dr Rachel Huxley z Uniwersytetu w Sydney zebrał te informacje i stworzył na ich bazie własną pracę podsumowującą aktualny stan wiedzy na ten temat.
Do stworzenia tzw. meta-analizy wykorzystano 18 publikacji dotyczących wpływu zwykłej kawy (objęły one 457922 osoby), 6 prac na temat kawy bezkofeinowej (ich autorzy przebadali 225516 osób) oraz 7 artykułów dotyczących herbaty (opisano w nich losy 286701 osób). Autorzy wykorzystali zawarte w nich dane na temat wpływu gorących napojów na ryzyko cukrzycy typu 2., a następnie dokonali na ich podstawie własnych obliczeń.
Jak ustalono, każda kolejna filiżanka kawy dziennie zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2. o 7%. Podobny wpływ miała kawa bezkofeinowa - codzienne picie od 3 do 4 filiżanek dziennie ograniczało ryzyko cukrzycy typu 2. aż o jedną trzecią w porównaniu do osób, które w wypełnianych przez siebie kwestionariuszach deklarowały zerowe spożycie tego napoju.
Prawdopodobieństwo zapadnięcia na cukrzycę typu 2. spadało także w związku ze spożyciem herbaty. Konsumpcja 3-4 filiżanek dziennie pozwalała na ograniczenie ryzyka o 20%.
Co ważne, przeprowadzone obliczenia uwzględniają różnice dotyczące stylu życia. Zdaniem autorów sugeruje to, że omawiane napoje mogą wywoływać bezpośrednie efekty biologiczne w organizmie człowieka. Wśród związków mogących posiadać takie działanie wymienia się głównie przeciwutleniacze, takie jak lignany i kwas chlorogenowy wraz z jego pochodnymi, a także, w przypadku herbaty, magnez.
Praca autorstwa zespołu dr Huxley pojawiła się w najnowszym numerze czasopisma Archives of Internal Medicine.
Komentarze (6)
Alek, 16 grudnia 2009, 18:46
Ciekawy jestem skąd bierze się tak znaczący w ostatnich latach wzrost zachorowań na cukrzycę.
http://www.ppr.pl/artykul-rozmowa-z-prof-dr-hab-grazyna-cichosz-154288-dzial-32.php
Z chemii w jedzeniu?
mikroos, 16 grudnia 2009, 19:26
Raczej ze spożywania wysoko przetworzonej żywności, która powoduje gwałtowne skoki glikemii. W pewnym momencie organizm traci wrażliwość na insulinę, więc trzustka wytwarza jej coraz więcej, aż w końcu przestaje sobie radzić i równowaga zostaje zaburzona.
Alek, 17 grudnia 2009, 12:16
Też i to jakby się łączy, bo zazwyczaj im bardziej przetworzone, tym bardziej "doprawione dodatkami".
Marek Nowakowski, 18 grudnia 2009, 01:43
Wznieśmy toasty! Kawką z mleczkiem lub herbatką z cytrynką! Pamiętajmy też, że np. producent kawy powie, że zdrowsza jest od herbaty, a handlarz herbaty powie, że lepsza jest od kawy . . .
Naukowcy też mogą prowadzić badania 'sponsorowane'?
mikroos, 18 grudnia 2009, 06:14
A przypadkowi internauci mogą oceniać na podstawie własnych widzimisiów, jak wygląda rzeczywistość?
thibris, 18 grudnia 2009, 10:21
Czy przypadkowi internauci mogą być forumowymi trollami ?