Kawa chroni przed rakiem wątrobowokomórkowym

| Zdrowie/uroda
Paul Istoan, CC

Picie kawy chroni przed rakiem wątrobowokomórkowym (ang. hepatocellular cancer, HCC).

Zespół z Uniwersytetów w Southampton i Edynburgu ustalił, że w porównaniu do niepicia kawy, spożywanie jednej, dwóch i pięciu filiżanek kofeinowej kawy dziennie wiąże się ze spadkiem ryzyka HHC o, odpowiednio, 20, 35 i 50%.

Ochrona występowała zarówno u ludzi już pijących kawę, jak i u tych, którzy zazwyczaj nie sięgali po ten napój. Im większe spożycie kawy, tym silniejszy efekt (niewiele danych dotyczyło jednak "dawki" powyżej 5 filiżanek dziennie). Kawa bezkofeinowa także zapewniała korzystny, ale słabszy efekt.

Autorzy publikacji z pisma BMJ Open analizowali dane z 26 badań obserwacyjnych (objęły one ponad 2,25 mln osób). Naukowcy wyliczali ryzyko rozwoju HCC w przypadku picia od 1 do 5 filiżanek kofeinowej kawy dziennie.

Nie sugerujemy, by wszyscy zaczęli [nagle] pić 5 filiżanek kawy każdego dnia. [...] Nasze odkrycia są [jednak] istotne, zważywszy, że globalnie na HCC zapada coraz więcej osób i że rokowania w przypadku tego raka są złe - podkreśla dr Oliver Kennedy z Uniwersytetu w Southampton.

HCC występuje szczególnie często w Chinach i południowo-wschodniej Azji. Przeważnie rozwija się na bazie marskości pozapalnej. Szacuje się, że do 2030 r. liczba nowych przypadków rocznie wzrośnie o ok. 50% - do ponad 1,2 mln.

W kawie występują związki o właściwościach antyutleniających, przeciwzapalnych, przeciwnowotworowych itp., dlatego, wg akademików, wskaźnik przewlekłych chorób wątroby i raka tego narządu jest wśród kawoszy niższy.

Wykazaliśmy, że kawa zmniejsza zwłóknienie i [częstość] raka wątroby w sposób zależny od dawki. Koledzy po fachu donosili, że kawa zmniejsza ryzyko zgonu z wielu innych powodów. Nasze badanie dołącza więc do coraz pokaźniejszego zbioru dowodów, że w umiarkowanych ilościach kawa może być wspaniałym naturalnym lekarstwem - tłumaczy prof. Peter Hayes z Uniwersytetu w Edynburgu.

Kolejnym krokiem będzie więc dla naukowców analiza w ramach randomizowanych badań [z losowaniem do grup] skuteczności zwiększonego spożycia kawy u osób z grupy podwyższonego ryzyka raka wątroby - podsumowuje Kennedy.

kawa rak wątrobowokomórkowy HCC Oliver Kennedy Peter Hayes