Przyjazne dla środowiska, wytrzymałe opakowanie z białek mleka

| Ciekawostki
Rob Ellis', CC

Plastikowe opakowania nie ulegają biodegradacji, nie chronią zbyt dobrze przed psuciem i niekiedy uwalniają do żywności szkodliwe związki, dlatego naukowcy opracowują skuteczniejsze i w dodatku jadalne opakowanie z białek mleka.

Białkowe filmy świetnie hamują dopływ tlenu i pomagają zapobiegać psuciu pokarmów - podkreśla Peggy Tomasula.

Psucie to nie jedyny problem. Ponieważ dzisiejsze opakowania na żywność wytwarza się z materiałów ropopochodnych, nie ulegają one degradacji i zalegają na wysypiskach śmieci.

By rozwiązać te kwestie Tomasula i zespół z amerykańskiego Departamentu Rolnictwa pracują nad przyjaznym dla środowiska, biodegradowalnym filmem z białka mleka kazeiny, który do 500 razy lepiej niż plastik ogranicza dopływ tlenu do żywności. Co prawda w sprzedaży dostępne są już inne jadalne opakowania, ale produkuje się je ze skrobi, a w tej występują większe mikropory niż w mlecznym filmie.

Uzyskany w pierwszej próbie film z czystej kazeiny był co prawda świetnym blokerem tlenu, ale za szybko rozpuszczał się w wodzie. Wprowadzając ulepszenia, Amerykanie zastosowali pektynę z cytrusów. Dzięki temu opakowanie stało się jeszcze wytrzymalsze i bardziej oporne na działanie wilgoci i wysokich temperatur.

Uzyskane koniec końców opakowanie wygląda całkiem jak plastik, ale jest mniej rozciągliwe. Materiał jest jadalny i wykonany niemal wyłącznie z białek. Naukowcy podkreślają, że w przyszłości jego skład można uzupełnić o witaminy czy probiotyki. Na razie niewiele w nim smaku, ale to także da się zmienić.

Ekipa wspomina o licznych zastosowaniach swojego wynalazku. Mogą to być nie tylko opakowania, ale i powłoki rozpylane na pokarm, np. na płatki czy batoniki. Obecnie płatki pozostają chrupkie w mleku dzięki powłoce z cukru, tymczasem dodatkowy cukier dałoby się wyeliminować, zastępując go kazeinowym filmem. Amerykanie dodają też, że warstwą z białek mleka warto by pokrywać np. wnętrze kartonów czy papier.

Laetitia Bonnaillie dodaje, że jej grupa tworzy właśnie prototypowe próbki filmu dla małej firmy z Teksasu. Wynalazkiem interesują się też ponoć inne firmy. Pani doktor prognozuje, że kazeinowe opakowania trafią na sklepowe półki w ciągu 3 lat.

 

kazeina film opakowanie mleko pektyna Peggy Tomasula Laetitia Bonnaillie