Paluch zamiast kciuka

| Medycyna
Toshiyuki IMAI (matsuyuki), CC

W kwietniu Zac Mitchell, 20-letni pasterz z Australii Zachodniej, stracił kciuk podczas wypadku na farmie (byk kopnął go i docisnął dłoń do płotu). Ostatnio poddano go 8-godzinnej operacji, podczas której chirurdzy zastąpili palec dłoni paluchem z prawej stopy.

Mitchell opowiada, że tuż po zdarzeniu współpracownicy zabezpieczyli palec w przenośnej lodówce. Poszkodowanego przetransportowano samolotem do szpitala w Perth. Tam podjęto 2 próby przymocowania kciuka. Niestety, obie były nieudane. Dwa tygodnie temu Mitchell przeszedł przeszczep w Sydney Eye Hospital.

Dr Sean Nicklin podkreśla, że nie dziwi się, że chory musiał się przekonać do pomysłu lekarzy. To dość szalone rozwiązanie. Pacjenci nie chcą zostać zranieni w kolejnym miejscu. Jeśli jednak ma się [tylko] 4 sprawne palce, a brakuje docisku z drugiej strony, dłoń traci dużą część swoich funkcji.

Teraz 20-latka czeka roczna rehabilitacja, po której zamierza wrócić do pracy na farmie i do ujeżdżania byków.

Wg Sydney Eye Hospital, o ile całkowite przeszczepy palców pobranych ze stóp należą do rzadkości, o tyle relokacje ich fragmentów są bardziej powszechne.

Wiele osób myśli, że taki zabieg znacznie upośledzi równowagę i chód, ale to generalnie nieprawda. Dobrym dowodem na to jest sam Mitchell, który dwa tygodnie po operacji porusza się już niemal normalnie.

kciuk paluch przeszczep Zac Mitchell Sean Nicklin Sydney Eye Hospital