Unikatowa figurka Frei z Fionii

| Humanistyka
ØSTFYNS MUSEER

Na polu w miejscowości Revninge, która znajduje się ok. 2 km na południe od Kerteminde, archeolog amator Paul Uniake znalazł unikatową figurkę kobiety z epoki wikingów. Ma ona circa 4,5 cm wysokości. Wykonano ją z pozłacanego srebra. Najprawdopodobniej przedstawia boginię wegetacji i płodności Freję.

Naukowcy cieszą się z odkrycia, bo daje ono wgląd w to, jak wyglądało życie codzienne, np. stroje, tutejszej ludności z ok. 800 r. n.e.

Od razu wiedziałem, że to coś wyjątkowego. Poczułem napływ adrenaliny - opowiada Uniake, który niezwłocznie skontaktował się z Vikingemuseet Ladby.

O ile ciało kobiety jest dwuwymiarowe, o tyle głowę wykonano już w 3D. Zwykle humanoidalnym postaciom tego typu nadawano formę płaskorzeźby - podkreśla Claus Feveile z Wydziału Krajobrazu i Archeologii Østfyns Museer. W szyi figurki wydrążono otwory, co sugeruje, że noszono ją jako wisiorek. Włosy bogini są zaczesane gładko do tyłu. Suknia ma długie rękawy i sięga aż do ziemi. Postać ma na sobie duży naszyjnik, prawdopodobnie perły albo złoty łańcuch. W pasie widać ozdobę, którą w grobach z ery wikingów układano na klatce piersiowej. Dzięki temu wiadomo, jak białogłowy nosiły ją za życia.

Choć kobieta z Revninge ma bardzo podobną twarz do figurki Walkirii, którą znaleziono w zeszłym roku również na wyspie Fionia (w Haarby), naszyjnik przywodzący na myśl złoty atrybut Frei Brisingamen oraz brak typowych dla córek Odyna włóczni i tarcz wskazują raczej na bliźniaczą siostrę Frejra.

kobieta figurka bogini Freja Revninge Paul Uniake