Suplement dla kobiet na szybsze bieganie

| Zdrowie/uroda
Ohio State University

Kobiety, które zażywają specjalny suplement - mieszankę chelatów 3 minerałów i 2 pochodnych aminokwasów - biegają szybciej.

W początkowym eksperymencie, który objął 28 młodych kobiet, okazało się, że w grupie interwencyjnej po miesiącu średni czas pokonania dystansu 3 mil (ok. 4,8 km) spadł z 26,5 do 25,6 min. Odległość pokonywana przez 25 minut na rowerze stacjonarnym wzrastała zaś ze średnio 6 (ok. 9, 65 km) do 6,5 mili (ok. 10,4 km). Poprawę zaobserwowano też w przypadku testu wchodzenia przez 90 s na stopień o wysokości 41 cm (liczba powtórzeń rosła z 40 do prawie 44). Wszystkie zmiany były istotne statystycznie i nie występowały w grupie placebo (skrobi kukurydzianej).

Autorzy publikacji z Journal of the International Society of Sports Nutrition przeprowadzili też 2. eksperyment z udziałem 36 ochotniczek. Sprawdzali, czy uda się powtórzyć wyniki 1. badania i oceniali wpływ zmniejszenia o połowę dawki jednego ze składników suplementu (w 1. zastosowano połączenie 6 mg żelaza, 15 mg cynku, 2 mg miedzi, a także 2 g karnityny oraz 400 mg fosfatydyloseryny, a w drugim zastosowano tylko 1g karnityny dziennie). Okazało się, że średni spadek czasu na 3 mile wynosił 41 s.

Wiemy, że zwłaszcza młode kobiety cierpią na mikroniedobory różnych składników, a te odgrywają pewną rolę w pracy komórek podczas wysiłku fizycznego. Kobiety jedzą mniej mięsa niż mężczyźni, a menstruacja także przyczynia się do utraty minerałów - wyjaśnia Robert DiSilvestro z Uniwersytetu Stanowego Ohio.

DiSilvestro pracuje nad ulepszeniem i komercjalizacją suplementu. Szacuje się, że jego miesięczny zapas kosztowałby ok. 35-40 dol.

W 1. eksperymencie panie spożywały proszek zmieszany przez naukowców. Ochotniczki dostawały łyżeczkę z podziałką, za pomocą której odmierzały suplement. Trzeba go było dodać do dowolnego napoju, pitego tuż przed lub po posiłku. Dzienną dawkę należało podzielić na 2 porcje. W 2. eksperymencie suplement miał już postać kapsułek.

Jak podkreślają Amerykanie, uczestniczki studium miały od 18 do 30 lat. Wszystkie regularnie wykonywały ćwiczenia aerobowe (co najmniej 2-3 godziny tygodniowo przez 1,5 miesiąca). Panie musiały być też biegaczkami. Potrzebowaliśmy ludzi, którzy już w tym momencie potrafiliby przebiec 3 mile i nie odczuwać z tego powodu skrajnego zmęczenia.

Choć z wyjątkiem miedzi mężczyźni o wiele rzadziej cierpią na lekkie niedobory zastosowanych minerałów, zespół DiSilvestro chce sprawdzić, czy suplementacja przyniesie jakieś korzyści mężczyznom będącym wegetarianami. Amerykanie chcą się też przyjrzeć biegaczom długodystansowym.

kobiety niedobory suplement chelaty minerałów żelazo cynk miedź karnityna fosfatydyloseryna Robert DiSilvestro