Kofeina z nektaru poprawia pszczelą pamięć nagrody

| Nauki przyrodnicze
Red Barnes (Cory Barnes), CC

Rośliny - np. kawowiec i cytrusy - częstują pszczoły nektarem z dodatkiem kofeiny. Ponieważ alkaloid poprawia pamięć owadów, w ten sposób zwiększa się prawdopodobieństwo, że wrócą one do kwiatów tego samego rodzaju i zbierając pokarm, pomogą gospodarzowi w rozprowadzaniu pyłku.

Gdy podczas eksperymentów naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle upon Tyne karmili pszczoły roztworem cukru z kofeiną, prawdopodobieństwo zapamiętania przez nie zapachu było 3-krotnie wyższe niż w grupie pojonej wyłącznie wodą z sacharozą.

Zapamiętanie cech kwiatów jest dla pszczół trudne ze względu na szybkie tempo przemieszczania się z kwiatka na kwiatek. Odkryliśmy, że kofeina pomaga owadom zapamiętać lokalizację roślin - opowiada dr Geraldine Wright. Pszczoły, które żerowały na kofeinowym nektarze, są pokryte pyłkiem z kofeiną. Ponieważ by zdobyć więcej nektaru, szukają one innych kawowych roślin, sprzyja to skutecznemu zapylaniu.

W ramach studium akademicy stwierdzili, że nektar przedstawicieli rodzajów Coffea i Citrus często zawiera niewielkie ilości kofeiny. Poza robustą i arabiką, alkaloid wykryto w kwiatach grejpfrutów, cytryn, pomelo i pomarańczy.

Kofeina spełnia u roślin funkcję obronną i dla wielu owadów, m.in. dla pszczół, jest gorzka, dlatego zdziwiło nas, że znaleźliśmy ją w nektarze. Co istotne, alkaloid występuje w na tyle niskich stężeniach, że nie oddziałuje na smak, ale na zachowanie już tak - wyjaśnia prof. Phil Stevenson z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew.

Wpływ kofeiny na pamięć był zauważalny zarówno po upływie doby, jak i 3 dni. W porównaniu do grupy sacharozowej, po 24 godzinach zapach kwiatów pamiętało 3-krotnie więcej owadów kofeinowych. Po 72 h zwierzęta nagrodzone alkaloidem nadal wypadały 2-krotnie lepiej.

kofeina alkaloid owady pszczoły pamięć kwiaty zapach cechy kawa cytrusy Coffea Citrus Geraldine Wright Phil Stevenson