Tłuszcz z kolana wyzwala zapalenie stawu

| Zdrowie/uroda
gaelx, CC

Komórki tłuszczowe z kolana wydzielają białko stanowiące ważny element procesu prowadzącego do zwyrodnienia stawów.

Odkryliśmy, że tłuszcz ze stawu kolanowego wydziela białko zwane proczynnikiem D, które daje początek czynnikowi D, enzymowi biorącemu udział w alternatywnej drodze aktywacji dopełniacza - wyjaśnia dr Nirmal Banda z Uniwersytetu Kolorado w Denver. Bez czynnika D, myszy nie mogą zapaść na reumatoidalne zapalenie stawów.

Banda, który od 14 lat zajmuje się zgłębianiem tajemnic reumatoidalnego zapalenia stawów, rozpoczął właśnie prace nad terapią genową, która wyeliminowałaby białko w określonych obszarach. Szukamy szczepionek, leków lub inhibitorów, które zahamowałyby u myszy lokalną sekrecję proczynnika D. Naszym celem będzie zastopowanie choroby na wczesnych etapach, tak by nie doszło do uszkodzenia stawów.

Wcześniej Banda zauważył, że alternatywna droga aktywacji dopełniacza (systemu białek odpornościowych surowicy) zwiększa podatność myszy na reumatoidalne zapalenie stawów, a jak wcześniej wspominaliśmy, czynnik D jest jej częścią. Podczas ostatniego studium Amerykanin stwierdził, że wyeliminowanie czynnika D daje ten sam rezultat, co usunięcie całego systemu. To duże osiągnięcie, bo ocalona reszta może nadal zwalczać infekcje.

Wiemy, że tłuszcz występuje wokół wszystkich narządów. Nie mieliśmy jednak pojęcia, że wydziela on białko, które de facto uruchamia zapalenie stawu. Banda podkreśla, że komórki tłuszczowe wykonują krecią robotę nie tylko w kolanie, ale i we wszystkich innych stawach. Oznacza to, że gdy uda się opracować nową metodę terapii, wyleczy ona stan zapalny w stawach całego ciała.

komórki tłuszczowe tłuszcz kolano sekrecja wydzialanie proczynnik D czynnik D dopełniacz reumatoidalne zapalenie stawów dr Nirmal Banda