W granicach Bielska-Białej odkryto kompleks 4 jaskiń

| Ciekawostki
Alex Indigo, CC

Członkowie Stowarzyszenia Ochrony Jaskiń (z Grupy Malinka w Wiśle) znaleźli na terenach leśnych w granicach Bielska-Białej kompleks 4 jaskiń. Odkrycia dokonał Jakub Pysz. W pracach badawczych brali również udział Mateusz Cieślar i Bartłomiej Juroszek.

Wg Lokalnej Organizacji Turystycznej Beskidy, jaskinie, których dokładnej lokalizacji nie zdradzono, są położone na obszarze o promieniu 150 m. Największą z jaskiń nazwano Jaskinią Żółtodzioba. Ma ponad 100 m długości i głębokość 15 m.

Na antenie Radia Bielsko Juroszek powiedział, że w środku Jaskini Żółtodzioba znajduje się sala o długości 10 i szerokości 2,5 m. Jej cechą charakterystyczną jest zwisający ze stropu obelisk o niespotykanych dotąd w Beskidach rozmiarach. Speleolodzy nazywają ponad 5-tonową skałę "żądłem".

Na razie zwiedzanie nowo odkrytych jaskiń byłoby niebezpieczne. Wśród powodów wymieniane są wąskie przejścia i osuwiska. Poza tym trwa inwentaryzacja. Grupa Malinka, Organizacja Turystyczna i Studenckie Koło Naukowe Reset z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku opracowują materiały kartograficzne. Za kilka tygodni zainteresowani speleologią będą mogli odbyć w Internecie wirtualny spacer po jaskini.

kompleks jaskiń Bielsko-Biała Jakub Pysz Stowarzyszenie Ochrony Jaskiń Grupa Malinka