Zła kondycja w średnim wieku przyspiesza starzenie mózgu

| Zdrowie/uroda
maHidoodi, CC

Słaba kondycja w średnim wieku może oznaczać mniejszy mózg 20 lat później.

Odkryliśmy bezpośrednią korelację między kiepską formą a objętością mózgu parę dekad później, co wskazuje na przyspieszone starzenie - opowiada dr Nicole Spartano ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Bostońskiego.

Jak wyjaśniają autorzy publikacji z pisma Neurology, 1583 uczestników Framingham Heart Study w średnim wieku 40 lat (bez demencji czy chorób serca) przechodziło test na bieżni. Kolejny miał miejsce po 20 latach; wykonywano wtedy również rezonans magnetyczny mózgu.

Wyniki analizowano 2-krotnie, w tym po wykluczeniu osób, które zachorowały na serce lub zaczęły zażywać leki beta-adrenolityczne (inaczej β-blokery). W sumie pozostały wtedy 1094 osoby.

Średnia wydolność wysiłkowa (pochłanianie tlenu na szczycie wysiłku, VO2 peak) ochotników wynosiła 39 ml/kg/min. Jak wyjaśniają Amerykanie, wydolność fizyczną określano, wyliczając czas, w jakim badani mogli ćwiczyć na bieżni, nim ich tętno osiągało pewien poziom.

Okazało się, że każdy spadek wyniku spiroergometrycznego testu wysiłkowego o 8 jednostek przekładał się na 2 dodatkowe lata starzenia mózgu. Gdy z analiz usuwano osoby zażywające beta-blokery i chore na serce, taki sam spadek wyniku oznaczał 1 dodatkowy rok starzenia mózgu.

Oprócz tego specjaliści zauważyli, że ludzie, u których ciśnienie i tętno rosły szybciej w czasie ćwiczeń, także częściej mieli mniejszą objętość mózgu 20 lat później.

Spartano dodaje, że studium ma charakter obserwacyjny i na razie wskazuje na korelację, a nie związek przyczynowo-skutkowy.

kondycja forma objętość mózgu średni wiek Nicole Spartano