Wiek poznamy po kontraście
Oceniając czyjś wiek, nieświadomie określamy kontrast między poszczególnymi elementami twarzy a skórą. To dlatego np. kobieta z pomalowanymi na czerwono ustami wydaje się młodsza.
Inaczej niż w przypadku zmarszczek, nie mamy świadomości, że posługujemy się tym jako wskazówką [...] - podkreśla prof. Richard Russell z Gettysburg College.
W jednym ze studiów zespół Russella określał parametry 289 twarzy. Należały one do białych Francuzek w wieku 20-69 lat. Wyodrębniono 5 grup wiekowych: 1) 20-29-latek, 2) 30-39-latek, 3) 40-49-latek, 4) 50-59-latek oraz 5) 60-69-latek. Do najmłodszej zwerbowano zaledwie 40 ochotniczek, do innych, mniej więcej równolicznych, trafiło, odpowiednio, 60, 71, 60 i 58 osób. Stosując specjalny zamknięty system fotograficzny, kobiety zawsze ustawiano w ten sam sposób. Zbliżenia wykonywano także w identycznych warunkach oświetleniowych. Ustalono, że w miarę upływu lat kolory ust, oczu i brwi stają się mniej wysycone, a skóra ciemnieje. Przez to starsze fizjonomie wydają się mniej kontrastowe od młodszych.
Zauważyliśmy np., że z wiekiem czerwień wargowa staje się mniej wyrazista, za to skóra wokół ust ulega zaczerwienieniu. W rezultacie różnica w zabarwieniu tych obszarów się zmniejsza. Można tym, oczywiście, manipulować za pomocą makijażu.
Podczas drugiego studium z zestawu wykorzystywanego w 1. eksperymencie wybrano 30 zdjęć, po 10 z każdej grupy wiekowej: 1) 23-34-latek, 2) 35-44-latek oraz 3) 45-59-latek. Psycholodzy zwiększali lub zmniejszali kontrast 3 kluczowych rejonów twarzy. Uwzględniono 2 scenariusze: badanym pokazywano pary zdjęć tej samej twarzy albo tylko jedno zdjęcie. Proszono o ocenę, która wygląda starzej lub ile lat ma modelka. Okazało się, że generalnie po zwiększeniu kontrastu twarze oceniano jako młodsze, a po zmniejszeniu - jako starsze.
Komentarze (0)